Na suparničkoj strani poginula su 34 Izraelca od početka sukoba 8. srpnja: 32 vojnika poginula su uglavnom u borbama u Gazi a dvoje civila poginulo je u granatiranju Izraela iz Gaze, navodi vojska. U palestinskom granatiranju poginuo je i jedan tajlandski radnik.
U Gazi je glasnogovornik mjesne službe za izvanredne situacije Ašraf al Kodra rekao da je u srijedu poginulo 50 ljudi, po statistici koja nezaustavljivo raste.
Među žrtvama izraelskih zračnih napada i topničke vatre na više sektora palestinske enklave je i četvero djece, dodao je.
Te je podatke teško provjeriti s obzirom na kaos koji vlada u Gazi, na nemogućost evakuacije žrtava i nedostatak koordinacije među spasilačkim službama, dok se trupla svakodnevno izvlače iz ruševina razorenih kuća, javljaju spasioci.
Kako navodi UN, većina palestinskih žrtava su civili. Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay kazala je u srijedu da je Izrael možda počinio ratne zločine ubijajući civile, granatirajući kuće i bolnice tijekom dvotjedne ofenzive u Pojasu Gaze te je ocijenila da se svi ti incidenti moraju nepristrano istražiti.
Pillay je osudila i palestinsko raketiranje izraelskog teritorija.
Više od 118.000 ljudi izbjeglo je iz svojih domova u toj gusto naseljenoj palestinskoj enklavi i našlo utočište u UN-ovim kampovima.
Izraelske snage "prekršile su sve međunarodne zakone i ljudski moral", rekao je u utorak kasno navečer palestinski predsjednik Mahmud Abas, dok međunarodni napori za uspostavu primirja daju malo rezultata.
Abas je izrazio bijes Palestinaca nakon višednevnih bezuspješnih razgovora u Egiptu, Turskoj i u Kataru gdje je pokušavao postići primirje između Izraela i Hamasa, islamističkog pokreta koji upravlja Pojasom Gaze.