"Zavod za tlo dolazi iz Osijeka s dvije ekipe uzimati uzroke da vidimo kakva je fitobiološka analiza i kvalitet tla. Lokacije za odlaganje mulja i zemljišta su pripremljene i kada završe analize, krećemo i s tim poslom", izjavio je Jakovina nakon sastanka Državnog stožera za zaštitu i spašavanje u Županji.
Nije mogao potvrditi o kojima lokacija je riječ za odlaganje mulja i zemljišta, a vrlo bitnim ocijenio je da se odredi ima li u poljoprivrednom zemljištu u poplavljenim područjima toksikološih ostataka.
Osvrčući se na jučerašnju odluku o imenovanju Stručnog povjerenstva za izradu ekspertize proboja nasipa kod Rajeva Sela, u kojem su dvojica hrvatskih i petorica stranih eksperata, Jakovina je naglasio kako je vrlo važno da se saznaju uzorci pucanja nasipa.
"Govorimo o nasipu koji je rađen 2010./11. godine i za kojeg su porezni obveznici platili 22,5 milijuna kuna. Imenovali smo Stručno ekspertno međunarodno radno tijelo koje će neovisno, u roku od 30-tak dana, dati preliminiarno izvješće o razlozima puknuća nasipa", rekao je Jakovina.
Poručio je kako se sve što se radi na poplavljenim područjima, radi da bi se stanovnici što prije vratili svojim kućama.
"Kroz odluke Vlade dali smo smjer kojim ćemo ići, na koji način ćemo obnoviti stočni fond, pomoći u presijavanju odnosno ponovnom sijanju, kao i dugoročno popisati štete i obešteti naše poljoprivredne proizvođače", naglasio je.
Ministar Jakovina poslijepodne će se susresti s poljoprirednim proizvođačima, ugovarateljima proizvodnje i predstavncima lokalnih vlasti s poplavljenih područja županjske Posavine.
Naglasio je kako je važno da pomoć dođe do onih proizvođača koji su najviše stradali. Kako bi dobili uvid u štete, stručnjacima koji će raditi na procjenama, na raspolaganju će biti kartografski i digitalno točno locirane površine koje su bile poplavljene.
"Nećemo dopustiti bilo kakvo špekuliranje oko obeštećenja za te štete", poručio je ministar Jakovina.