FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Šimonović: izbor Porošenka znak da Ukrajinci žele stabilnost

Autor: bcav
ZAGREB, 26. svibnja 2014. (Hina) - Velika izlaznost i uvjerljiva pobjeda Petra Porošenka u prvom krugu ukrajinskih predsjedničkih izbora pokazuju snažnu želju Ukrajinaca za stabilnošću, ali rješenje krize još nije na vidiku, ocijenio je u ponedjeljak visoki dužnosnik UN-a Ivan Šimonović.

"Izbor predsjednika u prvom krugu s velikom izlaznosću u većem dijelu zemlje odraz je snažne želje Ukrajinaca za stabilnošću", izjavio je Hini voditelj UN-ove promatračke misije u Ukrajini.

Šimonović smatra da je izbor 48-godišnjeg Porošenka prilika koju treba iskoristiti, ali podsjeća da je na istoku sve više naoružanih ustanika, sukoba i mrtvih kojih je samo od početka travnja više od 150. "Točka s koje više nema brzog povratka na mirna rješenja još nije dosegnuta, ali nije ni daleko", istaknuo je hrvatski diplomat na službi u Svjetskoj organizaciji.

Porošenko je u nedjelju pobijedio u prvom krugu prijevremenih predsjedničkih izbora s 54 posto glasova, znatno više od bivše premijerke Julije Timošenko s osvojenih 12,9 posto. Prema službenim rezultatima, na izbore je izašlo 60 posto birača, ne računajući pobunjene istočne regije.

Ukrajinski "kralj čokolade" rekao je da će "slijediti put europskih integracija u skladu sa željama većine birača" i dodao da će pokrenuti dijalog s Rusijom kako bi riješio krizu na istoku zemlje.

No, Šimonović upozorava na slab odaziv birača na jugu i istoku zemlje, prijetnje i otmice članova biračkih odbora, uništavanje izbornog materijala, zastrašivanje birača, a zabilježen je i slučaj da je članici izborne komisije slomljena ruka.

Iako su izbori prošli su s razmjerno malo nasilja, već u ponedjeljak izbile su teške borbe oko zračne luke u Donjetsku kada su ukrajinske snage napale proruske pobunjenike koji su zauzeli aerodrom u tom gradu na istoku Ukrajine.

Porošenkov izbor prihvatila je Moskva i najavila dijalog s novim šefom ukrajinske države, što, prema Šimonoviću, olakšava nastavak međunarodnih razgovora i primjenu Ženevskog sporazuma koji su u travnju postigli SAD, EU, Rusija i Ukrajina.

Njime je predviđeno povlačenje pobunjenika iz zauzetih vladinih zgrada, razoružanje svih paravojnih postrojbi u zamjenu za amnestiju i dijalog o radikalnoj decentralizaciji zemlje i zaštiti manjina.

No, osim međunarodnih pregovora važno je da dođe i do dijaloga unutar zemlje, smatra Šimonović. "Okrugli stolovi i nacionalni dijalog o spomenutim pitanjima i borbi protiv korupcije koji su počeli prije dva tjedna pravi su put, ali bitno je da na njima sudjeluju i vladini kritičari, pa i protivnici koji prihvaćaju mirno rješenje krize", istaknuo je.

Šimonović je prije desetak dana odvojeno razgovarao s predstavnicima vlade u Kijevu i proruskih pobunjenika, ali ni jedna strana nije bila spremna za izravne razgovore.

"Ovi okrugli stolovi mogli bi se iskoristiti za početak neizravnog dijaloga te pridonijeti smanjivanju napetosti i stvaranju klime u kojoj se mogu tražiti kompromisna rješenja", rekao je i dodao da je i glavni tajnik UN -a Ban Ki-moon uključen u posredovanje i tihu diplomaciju na najvišoj razini.

Banov pomoćnik za ljudskih prava kaže da će se u Ukrajini i dalje zauzimati za razmjenu podataka o nestalim osobama, registriranje svih zatočenih i pregovore o njihovu oslobađanju te najavljuje da će iduće izvješće UN-ove misije pokazati da su sukobima pogođeni svi stanovnici istoka zemlje, i Rusi i Ukrajinci i očekuje da će ono stvoriti pritisak da se izlaz iz krize nađe pregovorima.

"U Donjecku vlada strah i bezakonje, pri čemu vrlo brzo raste klasični kriminalitet. Javne službe još funkcioniraju, ali prijeti im potpuni slom, što bi dovelo do egzodusa većih razmjera", upozorio je Šimonović.

An unhandled error has occurred. Reload 🗙