Matica hrvatskih sindikata smatra da u EU trenutno prevladava ekonomska politika koja pogoduje bogatima, kreditorima i krupnom kapitalu, u čijem je fokusu stabilnost ekonomije, a ne rast proizvodnje i zapošljavanje.
Politika štednje, kontrakcije, stiskanja i rezanja smanjila je agregatnu potražnju, što je dovelo do pada proizvodnje u mnogim zemljama, pa i u Hrvatskoj. Smanjeni proračuni pogodili su vitalne sektore kao što su obrazovanje, znanost, zdravstvo, ističe Matica.
Zbog toga se provodi politika smanjivanja plaća, ukidanja socijalnih prava i slabljenja sindikata, što u Hrvatskoj slijepo i nekritički provodi SDP, a isto najavljuje i HDZ.
SDP je započeo s radikalnim rastvaranjem socijalne države, a HDZ najavljuje da će to raditi još i jače, kaže Matica, pa zbog toga građani ne bi trebali glasovati za te stranke.
Iz krize se izlazi tako to rade SAD, Japan ili Island - poticanjem agregatne potražnje i kupovne moći stanovništva, što zagovara dio manjih stranaka socijalne orijentacije. Zato je važno da predstavnici takvih stranaka sjede u EP-u, a u njima ima neusporedivo više kvalitetnih kadrova od razvikanih bivših i sadašnjih ministara, poručuje Matica.
Hrvatska udruga radničkih sindikata (HURS) optužuje HDZ i SDP da su im izbori za EP zanimljivi samo zato što će pokazati kako stvarno stoje u očima birača, te pozdravlja mogućnost što se na ovim izborima može, makar ograničeno, glasovati za osobe, a ne isključivo za stranačke liste.
HURS se zalaže za otvorene liste i preferencijsko glasovanje i na slijedećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, jer bi to omogućilo da zastupnici budu neovisniji o strankama i povezaniji s građanima.
Na listama za EU parlament HURS podržava stručnjake poput Đure Lubure, Vedrana Sabljaka i Davora Škrleca, koji se zalažu za konkretne ciljeve, a nisu stranački ljudi.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) ističe pak da se obratio svim kandidacijskim listama u vezi njihovih stajališta o pitanjima od ključnog interesa za radnike, no po slabom odazivu zaključuje da većina lista ne pridaje važnost pitanjima europske socijalne politike i zaštite radnih i socijalnih prava ili sindikate ne smatra relevantnim akterom za raspravu o tome.
To je žalosno u situaciji u kojoj politike fiskalne konsolidacije i međusobno nadmetanje država EU u snižavanju radnih i socijalnih prava očito ne uspijevaju Europu izvući iz krize, tim više što jačanje socijalne dimenzije EU nije samo sve glasniji zahtjev europskih radnika i građana, već i preduvjet dugoročne održivosti monetarne unije i jedinstvenog tržišta, upozorava SSSH.
Europski sindikalni pokret smatra da nadmetanje država u snižavanju cijene rada i radno-socijalnih prava u ime konkurentnosti mora biti zamijenjeno zajedničkom suradnjom i europskom solidarnošću u suočavanju s izazovima koje Europa može riješiti samo zajedničkim naporima, naglašava SSSH.
Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) već ranije su pozvali svoje članove i građane da na izborima za EP glasuju za one koji se protive mjerama rigidne štednje i odricanja od potrošnje, a posebno su poručili hrvatskim biračima da ne podrže kandidate vladajuće koalicije, optuživši ih da su "izdali radnike i vrijedosti EU".