Hrvatska je protiv MOL-a podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) u Ženevi kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora, potpisanih za vrijeme mandata Ive Sanadera.
Leverić je u emisiji HTV-a večeras potvrdio da je Hrvatska podnijela tužbu, ali o detaljima i sadržaju nije želio govoriti, napominjući samo da će javnost o svemu biti pravodobno izviještena.
Hrvatska arbitražna tužba protiv MOL-a uslijedila je dan nakon trećeg kruga pregovora hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a o Ini.
Hrvatska Vlada u Ini ima 44,84 posto dionica, a MOL 49,1 posto.
Vladin okvir za pregovore s MOL-om
Nezadovoljna upravljanjem u Ini, Vlada je u kolovozu prošle godine imenovala pregovarački tim na čelu s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom i članom Mladenom Pejnovićem, ravnateljem Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
U tom je okviru Vlada navela da je potrebno žurno provesti aktivnosti u cilju uspostave novog modela upravljanja Inom koji će omogućiti nesmetano poslovanje i razvoj Ine sukladno hrvatskim zakonima, da je potrebno pokrenuti postupak pregovora za niz ugovora - Ugovor o međusobnim odnosima dioničara i Ugovor o suradnji između Ine i MOL-a (oba od 17. srpnja 2003.), Prvu izmjenu i dopunu ugovorima o međusobnim odnosima dioničara i Glavni ugovor o plinskom poslovanju (oba od 30. siječnja 2009.) te Prvi dodatak Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju (od 16. prosinca 2009.).
U okviru za pregovore također se navodi kako je u pripremi pregovora potrebno definirati strateški značaj Ine za Hrvatsku glede njene energetske stabilnosti i sigurnosti opskrbe sukladno Zakonu o energiji, precizno utvrditi ugovorne uvjete pod kojima je MOL stekao vladajući položaj u Ini te detaljno ocijeniti izvršenje ugovornih obveza i prihvaćenih poslovnih ciljeva od strane MOL-a iz svih ugovora koji su predmet pregovora, itd.
Prvi sastanak pregovaračkih timova u rujnu
Prvi sastanak pregovaračkih timova Vlade i MOL-a o Ini održan je 18. rujna prošle godine, a nakon njega je rečeno da su obje strane u pregovorima usuglasile tijek i način odvijanja pregovora te je načelno dogovoreno da će se nalaziti jednom mjesečno.
Dogovoreno je da će pregovorima biti obuhvaćena budućnost korporativnog upravljanja, kontrole troškova, investicija i raspodjela dobiti, istraživanja, razvoja i proizvodnje ugljikovodika, nabave i prerada nafte i proizvodnje naftnih derivata, veleprodaje naftnih derivata, maloprodaje naftnih derivata te plinsko poslovanje.
Nedugo nakon prve runde pregovora, početkom listopada protiv predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija raspisani su crvena Interpolova međunarodna tjeralica i Europski uhidbeni nalog (EUN). Naime, DORH i USKOK smatraju da je Hernadi odigrao ključnu ulogu u podmićivanju bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera koji je u studenom 2012. nepravomoćno osuđen za primanje 5 milijuna eura mita od MOL-a 2008. godine kako bi zauzvrat toj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini.
Nakon raspisivanja tjeralice i EUN-a protiv Hernadija, reagirala je mađarska vlada koja je od MOL-a zatražila reviziju portfelja kompanije i najavila mogućnost prodaje Ininih dionica, a MOL je priopćio kako hrvatske vlasti tim potezom krše zakon Europske unije te najavio da će se protiv tih zahtjeva boriti svim zakonitim sredstvima.
Drugi krug pregovora u studenome - razmimoilaženja
Drugi krug pregovora održan je 8. studenoga, a nakon njega su pregovarači potvrdili da ima dosta otvorenih pitanja i nesuglasica te da će se pregovori nastaviti.
Nekoliko sati nakon tog sastanka, MOL se oglasio priopćenjem u kojem je izvijestio da je ovlastio svoj Odbor izvršnih direktora da počne s pripremama za prodaju MOL-ovog udjela u Ini. "Uprava MOL-a ovlastila je Odbor izvršnih direktora za zaključenje takvog dogovora s Vladom RH koji bi vodio ka stvaranju vrijednosti provedbom Inine razvojne strategije. Istovremeno, Odbor izvršnih direktora je isto tako ovlašten započeti s pripremama za prodaju MOL-ovog udjela u Ini kako bi se maksimalizirala vrijednost te investicije". izvijestili su tada iz MOL-a.
MOL traži arbitražu
Koncem studenoga MOL je zatražio od Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) da počne arbitražu protiv hrvatske Vlade zbog kršenja određenih obveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj. Zahtjev za arbitražu podnesen je protiv hrvatske vlade putem pravnog zastupnika, međunarodnog odvjetničkog ureda Weil, Gotshal & Manges, a u skladu s Ugovorom o energetskoj povelji, naveo je MOL u priopćenju. Istaknuto je da MOL kao, "odavna strateški partner hrvatske vlade" i veliki ulagač u Hrvatsku, to čini "radi pokretanja pravne procedure za ostvarivanje svojih prava", iako ostaje "otvoren i za pregovore o sporu" s hrvatskom stranom.
Ministar Vrdoljak je dan poslije kazao kako taj potez MOL-a ukazuje na nervozu Mađara koji vuku poteze štetne za MOL-ove dioničare. "Očito je vrlo velika nervoza na mađarskoj strani", rekao je Vrdoljak. Dokaz tome je, to što su Mađari prihvatili okvir za pregovore, a što su u drugom pregovaračkom krugu pokušali promijeniti, potom su rekli da će prodati udjel u Ini, a zatim da ipak neće. Sad pokreću neki arbitražni postupak s nekim poluinformacijama. Ta nervoza nije dobra, prvenstveno za dioničare MOL-a i oni će platiti najveću cijenu za takvu nervozu i nekonzistentno ponašanje, rekao je 27. studenoga Vrdoljak.
Vrdoljak je tada, kao i nekoliko puta ranije, ponovio da hrvatska Vlada ima načina zaštititi strateške nacionalne interese i da će to sigurno učiniti.
Treći krug pregovora i Vladin zahtjev za arbitražom
Treći sastanak pregovaračkih timova Vlade i MOL-a održan je jučer, 16. siječnja, a pregovarači su susret ocijenili puno kooperativnijim nego su to bili prošli.
Član pregovaračkog odbora MOL-a Jozef Molnar rekao je da su mađarski pregovarači i u dosadašnjim susretima naglašavali da je uspjeh Ine u interesu MOL-a, a da je tako je bilo i jučer. U skladu s poslovnim planovima, kazao je, Ina će biti sposobna povećati dnevnu proizvodnju za 4,3 tisuće barela u kratkom roku, a srednjoročno za 9 tisuća, ako na vrijeme dobije potrebne dozvole. Ina je spremna za nove istraživačke projekte u Hrvatskoj i inozemstvu, kazao je Molnar i istaknuo da je MOL spreman nastaviti pregovore i ubrzati ih.
Ministar Vrdoljak je rekao da su pregovori prošli u ambijentu koji je puno optimističniji nego zadnji put.
"Izrazili smo spremnost razgovarati o svim točkama u sklopu okvira za pregovore koje je zadala Vlada, koji uključuju i korporativno upravljanje, s tim da se niti jedna točka ne može zaključiti prije nego što dogovorimo korporativno, što znači da će se vrlo vjerovatno zaključiti cijeli paket, a ne točka po točka, kako je razgovarano i zaključeno na prvom sastanku", rekao je jučer Vrdoljak.
Večeras je iz Ministarstva gospodarstva potvrđeno da je Hrvatska podnijela arbitražnu tužbu protiv mađarskom MOL-a. Hrvatska je protiv MOL-a podnijela tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) u Ženevi kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora.