FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HKZ: 2014. jubilarna godina I. Mažuranića i B. Radice

Autor: mkov
ZAGREB, 23. prosinca 2013. (Hina) - Hrvatska kulturna zaklada (HKZ) zaključuje s 31. prosincem 2013. jubilarnu godinu Ivana Meštrovića (1883. - 1962.) i Krunoslava Stjepana Draganovića (1903. - 1983.), a godinu 2014. proglašuje jubilarnom godinom Ivana Mažuranića (11. VIII. 1814. - 4. VIII. 1890.) i Bogdana Radice (26. VIII. 1904. - 5. XII. 1993.), priopćeno je večeras iz HKZ-a.

Tim povodom, kako se navodi, HKZ poziva sve hrvatske kulturne, prosvjetne, vjerske i ine ustanove, a posebice uredništva časopisa, novina, radija i televizije da se jubileju priključe, obilježavajući ih tijekom čitave sljedeće godine, kako u domovini tako i u inozemstvu.

Ivan Mažuranić je obilježio hrvatsku književnost, te društvenu i političku povijest 19. stoljeća. Rođen je u Novome Vinodolskom, a umro u Zagrebu. U povijest je ušao kao prvi ban Trojedne Kraljevine koji nije pripadao feudalnom, već pučkom staležu, zbog čega se u literaturi časti nadimkom „ban pučanin“. Mažuranić postaje predsjednik Hrvatskog sabora 1871. i tu dužnost obavlja sve do 1873. kada postaje hrvatski ban.

Za Mažuranićeva banovanja otvoreno je Sveučilište u Zagrebu i velik broj školskih i kulturnih institucija, a doneseni su i slobodoumni zakoni o slobodi tiska i okupljanja. Jedan od najvažnijih događaja u povijesti hrvatskog školstva dogodio se 14. listopada 1874., kada je prihvaćen Zakon o pučkim školama i preparandijama kojim je uvedena opća obveza pohađanja osnovnih četverogodišnjih škola s "opetovnicom" u trajanju od jedne godine. Ivan Mažuranić autor je glasovitoga epa "Smrt Smail-age Čengića".

Književnik, publicist i političar Bogdan Radica rođen je u Splitu, gdje je pohađao klasičnu gimnaziju. Studij počinje u Ljubljani, a nastavlja u Italiji, u Firenzi. Tu na nj ima golem utjecaj budući njegov tast, glasoviti filozof i povjesničar Guglielmo Ferrero. Druži se s prerano poginulim (u prometnoj nesreći) zanimljivim dramskim piscem Leom Ferrerom, Guglielmovim sinom jedincem. Iz Italije Radica odlazi u Pariz 1928. kao dopisnik Dežmanova Obzora.

Radica zatim prihvaća službu jugoslavenskog atašea za tisak u Grčkoj, gdje boravi od 1929. do 1933. Odatle je dopisnik Avale, ali najvažnija mu je tadašnja suradnja s Novom Evropom. Nakon Drugoga svjetskog rata boravi od travnja do listopada 1945. u novoj Jugoslaviji. Taj je boravak podrobno opisao u knjizi Hrvatska 1945., u kojoj piše o svom zaprepaštenju zločinima počinjenim nad hrvatskim narodom.

(Hina) pp/xmkov ytr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙