"Iran je zadnjih deset godina odolijevao gospodarskim i političkim pritiscima i sankcijama koji su ga trebali nagnati da odustane od obogaćivanja", rekao je novinarima zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova Abbas Araqchi.
"Zato će svaki dogovor koji praktično i teoretski ne priznaje pravo Irana na obogaćivanje biti neprihvatljiv za Teheran", rekao je četvrtog dana pregovora u Ženevi na kojima se Iran i svjetske velesile pokušavaju dogovoriti o ograničavanju dijela iranskog nuklearnog programa u zamjenu za ublažavanje sankcija.
Araqchi je rekao da je u pregovorima sa šestorkom (Velika Britanija, Kina, Francuska, Njemačka, Rusija i SAD) dogovoreno "98 posto pitanja, ali je preostalih 2 posto možda puno važnije od drugih pitanja", dodao je, kako prenose svjetske agencije.
Obogaćivanje uranija je glavni razlog zabrinutosti zapadnih zemalja i Izraela koji strahuju da bi uranij obogaćen do 20 posto Iran mogao iskoristiti za dobivanje 90-postotnog uranija koji bi upotrijebio u vojne svrhe, što Teheran niječe. Iran tvrdi da je taj uranij namijenjen za istraživačke i medicinske svrhe.