Tvrdeći da su natječajni uvjeti Narodnih novina za taj posao bili toliko složeni da ih niti jedan hrvatski proizvođač softvera nije mogao zadovoljiti, iz Udruženja IT HGK u priopćenju ističu i da neki od postavljenih uvjeta u natječaju nisu nužni ni za osnovno funkcioniranje spomenutog sustava kao ni za njegovu kvalitetu.
Među tim uvjetima koje su ponuditelji trebali ispuniti je dokaz o pet ugovora za isporuku ERP sustava u prethodne tri godine, pri čemu posebno zahtjev za ukupnom vrijednošću ugovorenih isporuka ERP-a većom od planirane vrijednosti nabave tog postupka eliminira sve hrvatske proizvođače softvera jer oni zbog recesije u Hrvatskoj i malog domaćeg tržišta nisu ni mogli ostvarili tako velike ugovore u navedenom razdoblju, upozoravaju u Udruženju.
I zahtjev da je ponuđeno rješenje lokalizirano u barem pet zemalja iz EU15, u Udruženju drže preprekom za hrvatske proizvođače, tim više što nigdje nema zahtjeva da je rješenje prilagođeno hrvatskom tržištu.
Zbog svega toga iz Udruženja ističu da je HGK već reagirala prema Upravi za javnu nabavu Ministarstva gospodarstva tražeći da se preispita spomenuti natječaj zbog diskriminirajućih uvjeta, a pozvali su i da se što prije pristupi izradi smjernica za javnu nabavu za isporučitelje programskih rješenja (softvera).
Narodne novine su krajem rujna objavile natječaj za nabavu ERP-a i usluge održavanja (programskog rješenja za upravljanje), a procijenjena vrijednost tog posla je oko 7 milijuna kuna.
Na upit o 'prozivkama' Udruženja IT HGK, iz Narodnih novina objašnjavaju da se radi o pregovaračkom postupku s prethodnom (javnom) objavom, u prvoj fazi, koja je upravo završila, dok će u drugoj fazi tema biti funkcionalnost, implementacija, edukacija i održavanje.
Ističu i da dokumentacija za nadmetanje nigdje ne spominje ili uvjetuje domaćeg ili stranog proizvođača, da se kao naručitelj postavljaju potpuno neutralno prema tim pitanjima i da zasigurno u cijeloj dokumentaciji nema niti jednog detalja koji bi bio u korist bilo koje skupine.
Napominju i kako je sve navedeno u skladu s člankom 3. Načela javne nabave aktualnog Zakona o javnoj nabavi, koji ne poznaje kategoriju 'domaćeg proizvođača' te kako je objava ovog postupka automatizmom otišla i u razmjenu sa sustavima javne nabave zemalja EU.
Iz Narodnih novina također ističu kako je promjena ERP rješenja znatna investicija i veliko opterećenje, te se tvrtke na njega odlučuju u trenutku kad s postojećim rješenjem ne mogu dalje.
Podsjećaju i da su korisnik ERP rješenja kojeg je izradila domaća tvrtka, ali i da unatoč silnim intervencijama i doradama nisu uspjeli adekvatno pokriti poslovne procese svih djelatnosti i službi.
S obzirom da je postupak natječaja još u tijeku, iz Narodnih novina navode da nisu u mogućnosti dati konkretne podatke, ali najavljuju da će ih po završetku postupka rado predstaviti i pokazati da se doista radi o tržišnoj utakmici, kako u pogledu proizvoda tako i ponuditelja i njihove lokacije.