WWF poziva ICCAT na očuvanje prošlogodišnjih kvota za ulov plavoperajne tune jer bi bilo kakvo povećanje kvota moglo ugroziti oporavak vrste u doglednom vremenu.
WWF u priopćenju pojašnjava da je zahvaljujući prošlogodišnjim kvotama, koje su se prvi put temeljile na znanosti, ove godine postignut veliki napredak u naporima za povećanje ribljeg fonda istočnoatlantske i mediteranske plavoperajne tune.
Budući da ove godine nisu rađene nove procjene ribljeg fonda, Znanstveni odbor ICCAT-a predlaže očuvanje aktualnih kvota, a posebno napominje da će održavanje ulova na razini prošlogodišnjeg (13.400 tona) vjerojatno omogućiti potpuni oporavak ribljeg fonda do 2022.
WWF također poziva na zabranu lova na morske pse isključivo zbog njihovih leđnih peraja. Taj će problem napokon biti raspravljen na ovogodišnjem ICCAT-u uz potporu velikih ribarskih nacija, a WWF poziva izaslanike da podrže taj prijedlog i iskoriste trenutak koji je postignut zabranom te štetne prakse u EU ove godine, navodi u priopćenju.
Atlantska plavoperajna tuna jedna je od najvećih i komercijalno najvrednijih riba na svijetu. Zbog toga je desetljećima bila prekomjerno lovljena i žrtva je rasprostranjenog nezakonitog ribolova, osobito u svojim glavnim mrjestilištima diljem Sredozemnog mora.