Prvi je to događaj u ciklusu otvorenih rasprava i radionica iz područja znanstvene komunikacije i problematike koja se odnosi na uspješno provođenje projekata popularizacije znanosti "Znanost je IN", a organizira ga Institut Ruđera Bošković (IRB), Udruga Profesor Baltazar i projekt "Znanstveni edukativno-zabavni centar" (ZEZ). Pokrovitelji toga ciklusa su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Sveučilište u Zagrebu, a podupire ga program Kultura promjene SC-a.
O toj će temi razgovarati prof. dr. Neven Budak, posebni savjetnik predsjednika Vlade za znanost i voditelj Nacionalnog operativnog tijela za izradu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, profesor na Kemijskom odsjeku zagrebačkoga Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta te dugogodišnji popularizator i komunikator znanosti Nenad Judaš, te dr. Nina Pavlin-Bernardić, docentica na Odsjeku za psihologiju Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Posebna gošća bit će Sunčica Findak, dugogodišnja urednica redakcije za školstvo i znanost na HRT-u, po struci pedagog, koja trenutačno uređuje emisiju INDEX, a raspravu će 'zakuhati' Bojan Markičević, dugogodišnji znanstveni komunikator i urednik emisije "Znanost na eteru" Radija Student.
Cilj projekta "Znanost je IN" jest osvijestiti probleme vezane uz obrazovanje i znanost, s posebnim naglaskom na komunikaciju znanstvenih sadržaja i tema, ukazati na probleme koji nastaju jer nema nacionalnoga programa za rad s nadarenom djecom i mladima, te na komunikaciju budućih stručnjaka u području popularizacije znanosti i osvijestiti potrebu ulaganja u darovite pojedince od najranije dobi, programe i stručnjake.
Projekt obuhvaća četiri tematska bloka od kojih je prvi - okrugli stol "Popularizacija znanosti - zašto je Hrvatska treba?" održan početkom travnja ove godine. Zaključci doneseni na tom okruglom stolu otvorili su nove teme iz područja popularizacije znanosti, znanstvene komunikacije, obrazovanja djece te suradnje znanosti i gospodarstva, pa su ih organizatori odlučili raspraviti u okviru otvorenih diskusija i radionica prema programu kojemu je prva tema "Vaše dijete - supergenijalac?".
Tako će roditelji dobiti više informacija o tome što činiti ako je njihovo dijete živahno, lako uči, pokazuje strastvenu zainteresiranost za pojedine teme pa enciklopedijski proučava crkvena zvona, može nabrojati sve tehničke specifikacije automobila ili je pak u stanju satima govoriti o slavnim izumiteljima i njihovima otkrićima, bez teškoće rješava matematičke probleme ili pokazuje nevjerojatan interes i talent za glazbu.