Direktor Crvenog križa grada Mostara Alen Kajtaz izjavio je da već puna dva mjeseca pučke kuhinje nisu dobile novčanu potporu za normalan rad. Po njegovim riječima, u pučkoj kuhinji više od 400 korisnika dobiva besplatan obrok, a taj broj stalno raste.
"Pokriveno je samo 55 posto naših potreba za novcem, i to neredovito, što pokazuje s kojim problemima se susrećemo. Mi tijekom godine možemo normalno raditi osam mjeseci, a preostala četiri mjeseca se snalazimo", rekao je Kajtaz.
Upraviteljica Narodne kuhinje Stari grad u Sarajevu Zilha Šeta ocijenila je da izostaje razumijevanje institucija vlasti za veliki broj potrebitih osoba.
Glavni tajnik Crvenog križa Republike Srpske Đoko Mihajlović upozorio je da raste broj osoba kojima treba pomoć, ali i da se povlače međunarodni donatori. "Što se tiče domaćih dobrotvora, skoro da ih nema. Svijest kod ljudi koji su materijalno napredovali je na jako niskoj razini", upozorava Mihajlović.
Po riječima tajnika Općinskog odbora Crvenog križa Prijedora Zoran Veselinovića, program kućne njege "Caritasa" ostaje bez financija budući njemačka vlada i tamošnji "Caritas" više neće moći financirati ovaj projekt u BiH.
Rad lokalnih pučkih kuhinja u BiH sufinanciraju općine koje također imaju probleme s proračunima. Neovisno o tome postoje i pučke kuhinje čiji rad organiziraju vjerske ustanove i humanitarne organizacije, ali je i njihov rad otežan zbog manje izdašne potpore međunarodnih i domaćih donatora.