FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Teritorijalni pregovori Japana i Rusije početkom 2014.

Autor: vrad
TOKIO, 1. studenog 2013. (Hina/AFP) - Japanski i ruski čelnici dogovorili su se u petak u Tokiju da će pregovore o mirovnom ugovoru i o teritorijalnom sporu u vezi s Kurilskim otocima organizirati krajem siječnja i početkom veljače sljedeće godine.

Japanski ministar vanjskih poslova Fumio Kishida, u nazočnosti ruskog kolege Sergeja Lavrova, rekao je da će se dvije zemlje ponovo sastati početkom 2014. na razini zamjenika ministara vanjskih poslova kako bi razgovarali o tim pitanjima.

"Rusko-japanske veze u zadnje vrijeme obilježava pozitivno ozračje, što nam omogućuje da nastavimo pregovore radi postizanja mirovnog ugovora", rekao je pak Lavrov na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji.

Kishida je najavio da će u proljeće sljedeće godine posjetiti Moskvu, što je znak bilateralnog zatopljenja.

Japan i Rusija zasad razgovaraju u japanskoj prijestolnici do subote u okviru prvog susreta na vrhu "2+2" između čelnika diplomacije i obrane, manje od mjesec dana nakon takva susreta između Japanaca i Amerikanaca.

U toj prigodi, Sergej Lavrov i njegov kolega iz ministarstva obrane Sergej Šojgu trebaju razgovarati s kolegama Fumiom Kishidom i Itsunorijem Onoderom.

Unatoč dobrim gospodarskim vezama, dvije zemlje još nisu potpisale mirovni ugovor nakon završetka Drugog svjetskog rata, zbog spora oko Kurilskih otoka na krajnjem sjeveru japanskog arhipelaga koji Tokio naziva "sjeverni teritoriji".

Moskva i Tokio se još spore oko četiriju otoka Južnih Kurila koje su Sovjeti anektirali koncem Drugog svjetskog rata.

Ipak, ovaj prvi susret "2+2" između Moskve i Tokija je to važniji što je Tokio dosad imao takve susrete samo s Australijom i sa Sjedinjenim Državama i što su veze s Pekingom sve napetije zbog teritorijalnog spora u Istočnom kineskom moru.

Rusija je tek petnaesti trgovački partner Japana, ali mu isporučuje 10 posto svog prirodnog ukapljenog plina, što je važan argument kada se zna da je Japan gotovo bez energetskih izvora i da trenutačno ne radi nijedan njegov nuklearni reaktor.

(Hina) xvrad ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙