FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tribina: Vukovar proglasiti mjestom posebnog pijeteta

Autor: tdel
ZAGREB, 24. listopada 2013. (Hina) - Sudionici današnje javne rasprave koju je organizirao Stožer za obranu hrvatskog Vukovara složili su se da Vukovar treba proglasiti mjestom posebnog pijeteta, a da su dvojezične ploče u tom gradu postavljene protuzakonito i treba ih maknuti jer su ratne rane u tom gradu još otvorene.

U ime 52 zastupnika Hrvatskog sabora iz HDZ-a, HDSSB-a, HSP dr. Ante Starčević, HSS-a i Hrvatske građanske stranke, Vladimir Šeks podržao je da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta te da se u Saboru otvori rasprava o tome da treba primjenjivati članak 8 Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.

"To znači da se nisu smjele postavljati ćirilične ploče u Vukovaru jer je veliki dio hrvatskih branitelja, građana Vukovara i javnosti bio protiv toga i upozorio Vladu da to ne čini, jer će biti u suprotnosti s člankom 8 Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Po tom članku se prava nacionalnih manjina iz Ustavnog zakona i svih zakona koji se odnose na nacionalne manjine trebaju tumačiti i primjenjivati tako da to bude u interesu razumjevanja, sklada hrvatskog naroda i pripadnika nacionalnih manjina", istaknuo je Šeks.

Smatra da je noćno postavljanje ćiriličnih ploča u Vukovaru značilo prepad na suživot i toleranciju. "To je ludi, glupi, pogrešni i nerazumni potez Vlade Zorana Milanovića", rekao je Šeks. Naglasio je kako je danas vidljivo, a što djelomično priznaju i vladajući, da popis stanovništa u Vukovaru nije napravljen zakonito niti pravilno.

"Zato tražimo da se stavi moratorij na primjenu zakona i na postavljanje nezakonito stavljenih ćiriličnih ploča u Vukovaru. Tražimo i da se izmjeni članak 12 Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, jer prema njemu nacionalne manjine imaju pravo na službenu i javnu uporabu jezika i pisma ukoliko ih ima jedna trećina. Mi tražimo da se taj prag pomakne na više od 50 posto pripadnika nacionalnih manjina, kao što je to bilo do 2000.", rekao je Šeks.

Izaslanik predsjednika Republike Vinko Kovačić rekao je da je predsjednik Ivo Josipović pozdravlja otvaranje dijaloga o tom pitanju te se nada da će u dijalogu doći do napretka jer Vukovar to zaslužuje.

Predsjednik Stožera Tomislav Josić rekao je da na demokratski način pokušavaju riješiti vukovarski problem, ali da sa druge strane nema sluha za to. I on drži kako popis stanovništva u Vukovaru nije vjerodostojan.

U ime Udruge hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990.-1991., Vesna Bosanac rekla je da ih postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru smeta jer su pod tim pismom ubijani i maltretirani hrvatski branitelji. Naglasila je i da još nisu pronađeni svi nestali Vukovarci te da su ratne rane još uvijek otvorene. "Naše rane su još otvorene i ćirilica nas vraća u to vrijeme", rekla je dr. Bosanac.

(Hina) xtdel yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙