Afera Dreyfus za vrijeme Treće Republike duboko je podijelila francusko društvo oko optužbi za izdaju kapetana Alfreda Dreyfusa, Francuza alzaškog podrijetla i židovske vjeroispovijesti.
"Za mene je ovdje iznimno zanimljiv jedan aspekt - ustrajnost kojom mediji, ali i tadašnja vojska ili bilo koja državna institucija nisu željeli priznati svoju pogrešku", rekao je Polanski. "Iz vlastita iskustva znam da su vrlo često, kada je neki časopis ili list pogriješio u pogledu mojeg slučaja ili je o tome pisao neistine, a ja sam na to reagirao, upravo mediji imali posljednju riječ ne dopustivši si nikada mogućnost pogreške. Poput vojske u Dreyfusovo doba", rekao je.
Film nije biografija Alfreda Dreyfusa. Riječ je o trileru čija je tema policijska istraga vođena u ono vrijeme. Ovaj Francuz židovskog podrijetla iz Alzasa 1894. optužen je za špijunažu u korist Njemačke, nakon čega je osuđen na doživotni zatvor.
Iako za to nije bilo dokaza, kapetan Alfred Dreyfus, optužen je 1894. godine za špijunažu u korist Njemačke, nakon čega je osuđen na doživotni zatvor. Afera je podijelila tadašnju francusku javnost na one koji su vjerovali u njegovu nevinost i na one koji su smatrali da je Dreyfus kriv za ono za što ga terete. U polemiku se uključio i francuski pisac Emil Zola, koji je u svom poznatom javnom pismu "Optužujem", upućenom tadašnjem predsjedniku države Felixu Faureu optužio vlasti za antisemitizam.
"Ovdje možemo pokazati važnost tog događaja, osobito s obzirom na to što se danas događa u svijetu, počevši od sigurnosne paranoje, tajnih vojnih sudova, tajnih službi bez ikakve kontrole... pristranost medija...", rekao je Polanski za The Hollywood Reporter.