FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet uz kavu

Autor: spuc
ZAGREB, 15. listopada 2013. (Hina) - Pregled zanimljivosti iz svijeta.

ST. MICHAEL - Hrvat na proputovanju kroz Austriju zatečen je u nedjelju u Štajerskoj dok je u tunelu vozio na felgi i tek nekoliko kilometara na sat, objavila je u ponedjeljak austrijska policija.Hrvat, 78-godišnjak na putu iz Švedske u Hrvatsku, u prtljažniku je imao hladnjak i druge električne uređaje, a kratko prije ulaza u tunel Gleinalm pukla mu je guma. Pripadnik nadzorne službe u tunelu opazio je vozilo koje se kretalo neuobičajeno sporo, nakon što je bolje pogledao ustanovio je da na vozili nema lijeve prednje gume.Tunel je odmah zatvoren, a policija je ubrzo zaustavila vozilo. Pokazalo se da je automobil preopterećen, a vozač je kratko prije toga, u Njemačkoj, prouzročio manju nezgodu. Osim toga, na jednoj naplatnoj postaji u Austriji automobilom je oštetio rampu.Kad je opazio da mu je pukla guma, vozač ju je prerezao pilom jer do rezervne nije mogao doći, budući mu je smetao hladnjak koji nije mogao pomaknuti sam. Nakon toga je nastavio voziti na felgi.Policiji nije preostalo ništa drugo nego da mu zabrani daljnju vožnju.

ŽENEVA - Bareljef koji prikazuje nagog muškarca u ležećem položaju s vidljivim spolovilom na ulazu u vijećnicu u UN-ovoj palači u Ženevi pokriven je velikim bijelim platnom, dan uoči sutrošnjeg početka pregovora Europske unije i Irana o iranskom nuklearnom programu. Informaciju je u ponedjeljak objavio list Tribune de Geneve na svojoj internetskoj stranici, dodavši da je platno postavljeno prije nekoliko dana. Ispred platna su postavljene zastave EU-a i Irana. Platno zastire mramorni bareljef, djelo britanskog kipara Erica Gilla. Kip nazvan "Stvaranje čovjeka", dijelom je nadahnut Michelangelovom freskom "Stvaranje Adama". Velika Britanija je to djelo podarila UN-u 1938. Kako navodi Tribune de Geneve, konzultacije UN-a i Irana održat će se u privatnim salonima s pogledom na "Stvaranje čovjeka" i zato se ne želi "sablazniti" iranske goste. UN-ova služba za odnose s javnošću rekla je, odgovarajući na novinarsko pitanje, da je poštovala zahtjev zemlje domaćina, to jest Švicarske. Kako navodi glasnogovornik švicarskog ministarstva vanjskih poslova, zastor je postavljen kako bi se dobila "neutralna podloga" za zajedničko fotografiranje sudionika koja ujedno služi da se sakriju vrata vijećnice.

ZAGREB - Američki znanstvenici vjeruju da na Saturnu i Jupiteru, divovskim plinovitim planetima Sunčeva sustava, padaju prave kiše dijamanata, prenosi BBC. Novi podaci s Jupitera i Saturna pokazuju da u atmosferi tih planeta postoje velike količine ugljika u kristalnom obliku. Tijekom oluja popraćenih munjama metan se pretvara u čađu koja se stvrdnjava dok pada i tako se formiraju komadići ugljika, a nakon toga i dijamanti. Ovi dijamanti naposljetku dospijevaju do tekuće površine planeta i tale se u užarenoj jezgri. Najveći dijamanti imaju oko centimetra u promjeru, što je "dovoljno veliko da se od njih izradi prstenje, premda nisu brušeni", rekao je Kevin Baines iz NASA-ina Jet Propulsion Laboratoryja. On je dodao da bi ti dijamanti bili upravo takve veličine da bi hollywoodske zvijezde "bile ponosne" da ih mogu nositi. "Samo na Saturnu godišnje na taj način nastane 1000 tona dijamanata", dodao je Baines. On je rekao da ga često pitaju kako može znati da na Saturnu nastaju dijamanti, budući da se "ne može otići tamo i promatrati taj proces". "Sve se svodi na kemiju. Prilično smo sigurni u to", rekao je Baines, prenosi BBC.

BERLIN - Njemački biskup Franz-Peter Tebarz-van Elst otputovao je u Rim, navodno niskobudžetnom aviotvrtkom, gdje će morati objasniti svoju rastrošnost. Tebarz-van Elst, kojeg u Njemačkoj nazivaju 'luskuznim biskupom', potrošio je 31 milijun eura na svoju rezidenciju u Limburgu. U Rimu će se sastati s predsjednikom Njemačke biskupske konferencije nadbiskupom Robertom Zollitschem. Nije poznato hoće li i papa Franjo, koji od početka potifikata poziva na 'siromašniju i skromniju Crkvu', intervenirati u ovom slučaju. Optužbe o rasipnosti izazvale su negodovanje u Njemačkoj, zemlji u kojoj je Martin Luther prije petsto godina pokrenuo refromaciju kao odgovor između ostaloga i na crkvenu rastrošnost. Njemački katolici plaćaju porez Crkvi kao dio svog poreza na dohodak i mnogi su šokirani takvim ponašanjem biskupa Limburga. Neki traže i njegovu ostavku, a ispred biskupskog dvora u Limburgu organizirani su i prosvjedi, prenosi BBC. Tebarz-van Elsta njemački mediji optužuju i da je dvaput letio u Indiju poslovnom klasom, iako je tamo išao posjetiti siromašnu djecu. Nadbiskup Zollitsch najavio je osnivanjem povjerenstva koje će istražiti cijeli slučaj i kazao da će sa "Svetim Ocem i svim relevantnim ljudima u Vatikanu" razgovarati o tome. Originalni troškovnik obnove biskupske rezidencije u Limburgu premašen je deset puta. Između ostaloga, tome su pridonijeli biskupovi zahtjevi da mu se ugradi skupocjena kada, masovan konferencijski stol, ugradbeni ormari i uredi podrum.

ZAGREB - Kradljivcima u Republici Srpskoj sve je zanimljivo - od odjeće, obuće i hrane do automata za sladoled, pišu banjolučke "Nezavise novine". Glasnogovornica centra javne sigurnosti u Doboju Ljerka Stanimirović rekla je da lopovi kradu sve. "Ponekad uzmu samo hranu i ništa drugo ne diraju, ali događalo se da čupaju žicu za struju iz zidova, odnesu odjeću, posteljinu, posuđe", izjavila je ona za Nezavisne novine a prenosi Tanjug. Nedavno su lopovi ukrali ulični frižider sa sladoledom, odvukli ga u drugu ulicu, pojeli sladoled i ostavili frižider, kazala je Stanimirović. Zimi su na meti kriminalaca suhomesnati proizvodi, a kradu se i poklopci šahtova, poljoprivredni strojevi i alati. Bilo je slučajeva da su ukradeni i pokvareni kućni aparati. Glasnogovornica policije u Bijeljini navodi i neke zanimljive slučajeve. "Imali smo jednog lopova koji je otvoreno rekao da krade samo kada je gladan i da krade samo koliko mu treba", kazala je ona. U Centru javne sigurnosti Istočno Sarajevo kažu da su nedavno imali slučaj kad je zemlje iščupano i ukradeno 90 metara kabela, a s ulica se odnose željezne rešetke i prometni znakovi. Sa pašnjaka je prije nekog vremena otuđena junica teška 350 kilograma, a iz jednog frizerskog salona pribor za šišanje. U Banjoj Luci su se dva kriminalca, nakon što su demolirala kiosk pečenjare, vratila i od dobavljača otela dvije porcije ćevapa. U Bileći je na autobusnoj postaji ukraden čitav kiosk.

BUDIMPEŠTA - Sve veći broj zaposlenih u Mađarskoj želi primati plaću u gotovini zbog rastućih naknada u bankama, piše dnevnik Magyar Nemzet. Stručnjak za finacije Laszlo Szucs kaže da zaposlenici imaju pravo zattražiti da im se mjesečna primanja isplaćuju u gotovini, čak i ako ugovor o zapošljavanju stimulira bezgotovinsku transakciju kao vid isplate dohotka. Mađarski parlament je u lipnju odobrio povećanje davanja na financijske transakcije s 0,2 na 0,3 posto.

MOSTAR - Građani BiH na visokom su sedmom mjestu u svijetu po tome koliko novca iz kućnog proračuna godišnje troše na alkohol. Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u prosjeku jedna odrasla osoba iz BiH popije 9,6 litra alkoholnih pića i po tome kriteriju je ova zemlja razmjerno nisko na svjetskoj ljestvici. No, ukoliko se uzme u obzir bruto domaći proizvod i visina plaća, onda se BiH svrstava na sedmo mjesto po izdvajanju na alkoholna pića. Po podacima WHO-a, najviše se konzumiraju destilirana alkoholna pića na koja otpada oko 73 posto ukupne potrošnje, dok je pivo na drugome mjestu, a pije ga 23 posto građana BiH. Najmanje se konzumira vino koje prema tim podacima konzumira tek oko 4 posto građana. Mediji u BiH izvješćuju da su po podacima WHO-a najrastrošniji Česi, kod kojih se izdvajanje novca za alkohol svake godine povećava, a slijede ih Slovenci. Razlog za nagli skok konzumacije alkohola u Sloveniji po objašnjenju WHO-a je to što se ova zemlja našla u dubokoj recesiji, što je izazvalo lančanu reakciju kod građana.

(Hina) xps yps

An unhandled error has occurred. Reload 🗙