Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 pad.
Crobex indeks u ponedjeljak je skliznuo 0,55 posto, na 1.794 boda, zaronivši ispod razine od 1.800 bodova po prvi puta od 27. lipnja. Crobex10 oslabio je, pak, 0,19 posto, na 1.003 boda.
Redovni promet dionicama iznosio je 5,1 milijun kuna, što je otprilike 2,5 milijuna manje nego prethodnog trgovinskog dana.
Jedino je dionicom HT-a ostvaren milijunski promet, uz pad njezine cijene za 1,51 posto, na 170,14 kuna.
Dionica Ine ojačala je, pak, 3,13 posto, na 3.940 kuna, nadoknadivši dio gubitaka od prošloga tjedna.
„Nizak promet na domaćem tržištu u ponedjeljak djelomično je bio posljedica produženog vikenda zbog jučerašnjeg praznika. Pritom se Crobex spustio ispod psihološki važne razine od 1.800 bodova, što se naslućivalo, s obzirom da je danima stagnirao s negativnim predznakom“, kaže Roman Rinkovec, nezavisni burzovni analitičar.
Kako dodaje, od početka godine Crobex je u plusu tek nešto više od tri posto.
„Dobitak Crobexa od početka godine sve više kopni, pa je sada u razini godišnje inflacije“, navodi Rinkovec, koji ne vidi razloga za oporavak tržišta u kratkome roku.
Kako dodaje, jučer je MMF snizio raniju procjenu o padu hrvatskog BDP-a ove godine, s 0,2 na 0,6 posto.
„MMF-ovo snižavanje gospodarskih procjena nije dobra vijest. Stoga danas očekujem stagnaciju Crobexa, pitanje je samo s negativnim ili pozitivnim predznakom“, navodi Rinkovec.
Na inozemnim je burzama, pak, u fokusu politička kriza u Washingtonu vezana uz fiskalnu situaciju. U utorak su na Wall Streetu cijene dionica oštro pale, pri čemu je Dow Jones potonuo 1,07 posto, dok je S&P 500 skliznuo 1,23 posto, a Nasdaq indeks 2 posto.
Prošlo je točno tjedan dana od kada američke državne službe ne rade, a republikanci i demokrati u Kongresu nisu se maknuli s mrtve točke po pitanju proračuna.
Rok za dogovor o povećanju zaduživanja istječe, pak, za osam dana, a ako se do tada republikanci i Obama ne usuglase, američka vlada 17. listopada neće moći isplatiti sve svoje financijske obveze, što bi snažno uzdrmalo financijska tržišta.
I azijske te europske burze i dalje su zbog toga pod pritiskom.
„Nakon jučerašnjeg oštrog pada, moguće je da će se tržište danas stabilizirati. No, u fokusu je i dalje situacija u SAD-u oko proračuna i limita zaduživanja. Većina investitora nada se da će dogovor biti postignut od 17. listopada, kako bi se izbjegao financijski slom SAD-a“, kaže Rinkovec.
A na domaćem bi se tržištu u fokusu investitora mogla naći dionica Adrisa, nakon što je Europski parlament jučer usvojio prijedlog promjene direktive o duhanu. Njime se, među ostalim, predlaže uvođenje tranzicijskog razdoblja od osam godina za zabranu cigareta s dodatkom mentola, dok bi cigarete s drugim dodanim okusima trebale biti zabranjene.
Tjednik Globus objavio je, pak, da će u drugi krug privatizacije i dokapitalizacije Croatia osiguranja ući Adris, koji je ponudio 234 milijuna eura, i poljski PZU, s ukupnom ponudom od 171,5 milijuna eura.
U drugi krug za privatizaciju Hrvatske poštanske banke, pak, mogli bi ući Erste banka, koja je dala najveću ponudu – 130 milijuna eura za 99 posto dionica, te mađarska OTP banka.
Kako piše taj tjednik, vlada bi na sjednici ovoga ili idućega tjedna mogla predstaviti ponude za te kompanije, te pozvati spomenute četiri tvrtke da podnesu konačnu ponudu.
Među vijestima se izdvaja i ona da je Nagodbeno vijeće Fine odgodilo ročište u postupku predstečajne nagodbe Ingre, zakazano za petak 11. listopada, na kojem su se trebale utvrditi tražbine vjerovnika. Ročište je odgođeno na zahtjev Ingre, i to, kako je navedeno, radi utvrđivanja položaja i pravne sposobnosti pojedinih vjerovnika. Novo ročište bit će određeno naknadno.