Novo stajalište EU-a, koje je reakcija na otvaranje spram zapada novog iranskog predsjednika Hasana Rohanija, moglo bi značiti ublažavanje starog zahtjeva da Iran obustavi svako obogaćivanje urana zbog straha da Teheran možda razvija nuklearno oružje.
"Vjerujem da ako Iranci dokažu da je ono što rade mirnodopsko, onda bi, kako shvaćam, bilo moguće da to i nastave", rekao je u razgovoru za agenciju Reuters litavski ministar vanjskih poslova Linas Linkečivius.
"To je uvjetno, to nije gotova stvar, no ipak postoji mogućnost da se to razmotri, zahvaljujući ovom približavanju", rekao je. "Kako će to izgledati, ne znamo".
Litva predsjeda EU-om do kraja godine, što Linkečiviusu pruža bliži uvid u mnoge interne političke rasprave, kaže Reuters.
Rohani, razmjerno umjereni predsjednik izabran u lipnju, ustraje na tvrdnji da Iran ne razvija nuklearno oružje. Zapadni diplomati su oprezni spram Rohanijevog otvaranja i kažu da Iran treba iznijeti konkretne prijedloge.
Privatno, međutim, mnogi priznaju da bi Teheranu vjerojatno trebalo dopustiti da održi neke aktivnosti obogaćivanja urana niže razine u okviru šireg političkog dogovora sve dok će se UN-ovim inspektorima dopuštati nadzor.
Idući krug pregovora između Irana i šest svjetskih sila održat će se u Ženevi 15. i 16. listopada.