Ured ističe da je posebno zabrinut zbog razaranja bolnica, napada na medicinsko osoblje i na zdravstvene ustanove te zbog utjecaja sukoba na farmaceutske tvornice i na otežan uvoz nekih lijekova zbog gospodarskih sankcija.
U Siriji nema dovoljno cjepiva i lijekova, primjerice lijekova za oboljele od raka, dodaje OCHA u svom zadnjem izvješću.
Sadašnji sukob izravno utječe na "oko 60 posto državnih bolnica, 34 posto centara za javno zdravstvo i 92 posto domova zdravlja", ističe. U nekim mjestima, pa tako i u Homsu, polovica liječnika je otišla. U Alepu i okolici radi tek 36 liječnika, a prije sukoba ih je bilo 5000. Oko 70 posto farmaceutskih tvornica trpi štetu zbog sukoba, smatra OCHA koja ocjenjuje da 7 milijuna Sirijaca treba humanitarnu pomoć.
Ured usto ističe "povećanu opasnost od zaraznih bolesti zbog neorganiziranosti programa cijepljenja, prenatrpanih prihvatnih centara i štete nanesene vodovodnoj mreži".
UN je ocijenio da se humanitarne potrebe u Siriji penju na 1,4 milijarde dolara, ali za 48 posto te pomoći još nisu osigurana sredstva.
Potrebe izbjeglica u susjednim zemljama procjenjuju se na 3 milijarde dolara, od čega su sredstva osigurana tek za 43 posto. Gotovo 2,1 milijun Sirijaca (od 21,4 milijuna stanovnika) izbjeglo je u susjedne zemlje.