Ona je sudjelovala na sastanku potpore talijanskoj ministrici za integracije Cecile Kyenge Kashetu, porijeklom iz Konga, koja je bila predmetom seksističkih i rasističkih verbalnih napada u Italiji.
"Njezin slučaj ukazuje na činjenicu da se Europa još uvijek suočava s raširenom diskriminacijom temeljenom na spolu, rasi i etničkoj pripadnosti. Različiti oblici nasilja nad ženama i dalje su ozbiljan problem ne samo u obitelji, već i u javnom i političkom životu. Žene ne samo da su brojčano zapostavljene u politici, već su i češće od muškaraca suočene s brojnim predrasudama u njihovu političkom angažmanu", kazala je Štimac Radin po priopćenju iz njezina ureda.
Žene su, stoji u priopćenju, "često žrtve višestruke diskriminacije" te demokratska društva moraju stvoriti stabilno okruženje za sve osobe, neovisno o spolu, rasnoj i etničkoj pripadnosti.
Sastanku u palači Chigi u Rimu, sjedištu talijanske vlade, odazvalo se uz Hrvatsku 16 predstavnika država članica EU-a, ministara i ostalih visokih predstavnika iz Belgije, Litve, Bugarske, Grčke, Malte, Poljske, Portugala, Rumunjske, Švedske, Velike Britanije, Austrije, Cipra, Francuske, Irske i Latvije koji su u Rimskoj deklaraciji pozvali sve zemlje članice EU-a i Europsku komisiju da pripreme prijedlog za "Pakt za Europu različitosti i borbe protiv rasizma 2014-2020".
Na prijedlog Štimac Radin prihvaćeni su svi amandmani koji pozivaju na suzbijanje rodno zasnovane diskriminacije. Hrvatska je 2008. godine usvojila Zakon o suzbijanju diskriminacije u svim njezinim oblicima.