Transatlantski trendovi, godišnje istraživanje javnog mišljenja koje se provodi u Sjedinjenim Državama i u Europi, također je ustvrdilo da se imidž Kine na oba kontinenta pogoršava i da većina Europljana ne želi da Peking preuzme vodstvo u svijetu.
Istraživanje German Marshall fonda, američkog think-tanka koji promovira suradnju između Sjeverne Amerike i Europe te Compagnie di San Paolo, privatne zaklade sa sjedištem u Italiji, provedeno je u 11 europskih zemalja, Turskoj i Sjedinjenim Državama.
Istraživanje je pokazalo da 62 posto Amerikanaca i 72 posto Europljana vjeruje da bi njihove zemlje trebale izbjeći vojno se angažirati u Siriji, gdje je u dvije i pol godine sukoba poginulo više od 100.000 osoba.
Samo 30 posto Amerikanaca i 22 posto Europljana osjeća da bi njihove zemlje trebale intervenirati u Siriji.
U Turskoj, koja graniči sa Sirijom, 72 posto kazalo je da bi njihova zemlja trebala ostati izvan, dok se 21 posto zauzima za intervenciju.
U svim zemaljama istraživanje je utvrdilo da jačaju osjećaji protiv vanjske intervencije u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče Irana, i Europljani i Amerikanci kazali su da su ekonomske sankcije najbolji način sprječavanja razvoja nuklearnog oružja.
Vrlo malo Europljana i 18 posto Amerikanaca podupire vojnu akciju protiv Irana kada im se ponude i druge opcije.
Istraživanje je pokazalo da Kina ima slab imidž na Zapadu. Šezdeset posto Europljana i 58 posto Amerikanaca ima negativno stajalište o Kini, više nego prošle godine.