Tu je ponudu, kako ističu iz Hotela Živogošće, 13. rujna otvorila radna skupina u Ministarstvu turizma, a nakon što dobiju njenu odluku javnost će o tome odmah izvijestiti.
Tu je radnu skupinu iniciralo Ministarstvo turizma, a osim njegovog u njoj su još i predstavnici Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), Ministarstva financija i drugi, koji razmatraju ponude strateških investitora i daju preporuke je li određeni investitor prihvatljiv ili ne.
Ta skupina, kako se neslužbeno doznaje, danas otvara i ponude zainteresiranih za hotelske kuće Hotel Medena iz Segeta Donjeg i Vranjicu Belvedere iz Segeta Vranjica, za što je zanimanje, kako su objavljivali mediji ovih dana, pokazao Sunce koncern Jaka Andabake.
S obzirom na procese predstečjanih nagodbi koje su za turističke tvrtke pokretani u različito vrijeme i s različitim tijekom u prvim mjesecima ove godine, Hoteli Živogošće mogli bi biti prvi koji će taj proces završiti, ali o tome, kao ni za druge tvrtke, za sada nitko ne želi iznositi detaljnije vremenske okvire i rokove.
Postupci predstečajnih nagodbi za svih desetak turističkih tvrtki manje-više završavaju krajem ovog rujna, mogu se i dodatno produljiti ako se pokaže potrebnim, a u vezi svega toga iz DUUDI-ja ističu da sve dok traju ti procesi i dok nisu donesene konačne odluke ne mogu davati službene podatke ili izjave bilo oko procesa, bilo oko imena zainteresiranih investitora.
Ipak napominju da u svakom slučaju postoje velika očekivanja oko ishoda tih procesa, kao i da je želja države da se te tvrtke obnove i ojačaju uz pomoć dobrog i kvalitetnog strateškog partnera. Vjeruju da će u velikoj većini tvrtki to i biti slučaj, dodajući da za sve te tvrtke postoji i načelan model da država u svakoj zadrži 25 posto plus jednu dionicu.
Većina tih tvrtki početkom ljeta pozvala je zainteresirane strateške partnere za uključivanje u postupak predstečajne nagodbe u provedbi mjera financijskog i operativnog restrukturiranja sukladno zakonu, omogućavajući im i dubinsko snimanje ('due dilligence').
Većina ih je i u većinskom vlasništvu države (primjerice u Hotelima Živogošće je to 76 posto) koja je za njihovu privatizaciju zadnjih desetak i više godina nekoliko puta objavljivala natječaje, ali bez uspjeha i većeg zanimanja investitora.
Sve su te tvrtke imale dosta problema u poslovanju te velike dugove zbog čega se nisu mogle razvijati i zbog kojih su najčešće i investitori odustajali, ali uz veliku prednost jer su na odličnim i atraktivnim lokacijama uz samu obalu.
(Hina) xtam yds