"Činjenica je da je većina dokaza mogla biti uništena", rekao je Hague na tiskovnoj konferenciji u Londonu nekoliko sati pošto je režim u Damasku odobrio dolazak UN-ovih inspektora na mjesto navodnog kemijskog napada blizu sirijske prijestolnice.
"Drugi su možda oštećeni tijekom zadnjih dana a neki su možda i krivotvoreni", rekao je.
Britanski ministar je, na tragu politike Sjedinjenih Država, izrazio žaljenje što sirijski režim nije odmah dopustio UN-ovim stručnjacima dolazak na teren, što je omogućilo uklanjanje dokaza.
"Moramo biti realni u vezi s onim što tim (stručnjaka) UN-a može postići" sada, komentirao je Hague.
Opetovao je kako je siguran da je režim u Damasku odgovoran za napad: "Ima već puno dokaza i svi oni upućuju u istom smjeru", istaknuo je.
Kako navodi UN, više od 100.000 ljudi je poginulo u Siriji od početka pobune protiv režima u ožujku 2011.
Francuski premijer Jean-Marc Ayrault rekao je u nedjelju za televizijsku mrežu France 2 da "međunarodna zajednica ne može pasivno promatrati taj zločin protiv čovječnosti", odbacivši neizravno mogućnost akcije Francuske u skorije vrijeme.
"Imamo zahtjev, a taj je da UN-ovo povjerenstvo mora moći do kraja, neometano i brzo obaviti svoju istragu kako bi se utvrdila istina", rekao je francuski premijer, podsjetivši da je predsjednik Francois Hollande tijekom dana razgovarao s američkim predsjednikom Barackom Obamom, s britanskim premijerom Davidom Cameronom i s australskim Kevinom Ruddom te s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
"Gotovo je sigurno da je režim Bashara al-Assada upotrijebio kemijsko oružje protiv vlastitog naroda", dodao je Ayrault.
"Kada se istraga završi očekujemo od međunarodne zajednice čvrstu i jasnu odluku. Vijeće sigurnosti će se sastati. Međunarodna zajednica ne može pasivno promatrati taj zločin protiv čovječnosti", kazao je.