U Đakovu je Botić bio Strossmayerov činovnik, u đakovačkim godinama bio je izabran i za narodnog zastupnika u Saboru, rekao je književnik Mirko Ćurić, voditelj skupa održanog danas u đakovačkoj Maloj vijećnici. "Najpoznatija djela su mu Bijedna Mara, Petar Bačić, Pjesme, Pobratimstvo i Dilber-Hasan. Na nacionalnoj razini, najpoznatiji je i najpriznatiji pisac đakovačke književne scene čija je poezija zastupljena u svim značajnijim antologijama hrvatskog pjesništva, a njegov književni rad zabilježen u svim povijestima hrvatske književnosti", rekao je Ćurić.
O Botiću (Split, 1830. - Đakovo, 1863.) i njegovom djelu govorili su danas i književnici Goran Rem, Sanja Jukić, Ivan Trojan i Božica Zoko.
Sudionici skupa, čiji su pokrovitelji bili Ministarstvo kulture, Zaklada HAZU-a te gradovi Kaštela i Đakovo, na đakovačkom Gradskom groblju položili su vijenac na grob Luke Botića.
Uz slavonski ogranak Društva hrvatskih književnika i Đakovačkog kulturnog kruga, organizator programa o Botiću je Udruga Opor-Botići koja njeguje sjećanje na napušteno selo Opor (Botići) odakle je rodom Botićev otac. Predsjednik te udruge Jurica Botić u uvodnom dijelu skupa zahvalio je Đakovčanima što njeguju spomen na lik i djelo tog hrvatskog književnika.
Višednevni program u povodu 150. obljetnice smrti Luke Botića, čije je stvaralaštvo vezano za Đakovo, počeo je tradicionalnim Danima Luke Botića u Kaštelima i Oporu.