WASHINGTON - Američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA), pogođena skandalom zbog objave povjerljivih podataka koje je otkrio bivši ugovorni zaposlenik Edward Snowden, objavila je u petak kako namjerava otpustiti 90 posto sistem adminitratora kako bi smanjila broj ljudi koji imaju pristup tajnim informacijama. Direktor NSA Keith Alexander rekao je na konferenciji o cyber sigurnosti u New Yorku da će automatizacija velikog dijela posla poboljšati sigurnost. "Ono što sada radimo, doduše ne dovoljno brzo, je smanjivanje broja sistem administratora za 90 posto", rekao je. Snowden, koji je bio jedan od tisuću sistem administratora u agenciji, objavio je medijima tajne podatke o programu nadzora elektroničkih komunikacija diljem svijeta. Korištenje tehnologije kako bi se automatizirao posao koji sada obavljaju zaposlenici i ugovorni djelatnici učinit će sustav NSA-e sigurnijim i bržim, istaknuo je Alexander ne spominjući izravno Snowdena. NSA se na taj korak odlučila prije izbijanja slučaja "Snowden", ali ga je sada ubrzala, kažu u agenciji.
WASHINGTON - Američki predsjednik Barack Obama u tišini se u četvrtak sastao s direktorima komunikacijskih tvrtki Apple i AT&T kao i s predstavnicima udruga za zaštitu građanskih sloboda s kojima je razgovarao o vladinom programu nadzora elektroničkih komunikacija, prenose mediji. Kompjutorski stručnjak Google-a Vint Cerf te čelnici udruga za zaštitu građanskih sloboda također su sudjelovali na sastanku na kojem su bili direktor Applea Tim Cook i AT&T-a Randall Stephenson, piše internetski portal Politico pozivajući se na neimenovane izvore. Taj susret nije naveden u dnevnom rasporedu predsjednika Obame za četvrtak. Sastanak iza zatvorenih vrata uslijedio je nakon još jednog privatnog sastanka u četvrtak na kojem su bili najviši dužnosnici Obamine administracije, gospodarski lobisti i zagovornici prava na privatnost, piše Politico dodajući da je sastanak s Obamom organiziran "u većoj tajnosti". Ta se vijest pojavila nakon što su u medijima otkrivene pojedinosti tajnog programa nadzora elektroničkih informacija na temelju informacija koje je otkrio bivši ugovorni zaposlenik američke tajne službe Edward Snowden. Prema pisanju Politica, predstavnici Bijele kuće te tvrtki i udruga koje su bile zastupljene na sastanku odbili su komentirati vijest o sastanku.
KAIRO - Turski predjednik Abdulah Gul pozvao je u petak prijelaznu egipatsku vladu da vrati u zemlju demoktarsku vlast i svim strankama omogući sudjelovanje u političkom procesu. U članku objavljenom u listu The Financial Times, Gul je apelirao na egipatske vlasti da oslobode bivšeg predsjednika, islamista Mohameda Mursija kojega je vojska svrgnula prošloga mjeseca, ali nije rekao ništa o otme da ga se vrati na dužnost. Šef turske države, čelnik umjerene islamističke stranke Pravde i razvoja, također je pozvao sve strane na suzdržanost i izbjegavanje nasilja. "Egipatski narod se podijelio na dva tabora, ujedinjene jedan protiv drugoga. Situacija je zabrinjavajuća i neodrživa", napisao je Gul. Turska je važan "igrač" u bliskoistočnoj diplomaciji, a Gul se priključio brojnim međunarodnim pozivima za smirivanje stanja nakon Mursijeva svrgavanja.
KOPENHAGEN - Danska socijaldemokratska premijerka Helle Thorning-Schmidt objavila je u petak da je preustrojila vladu, što je odluka koja se već dugo očekuje, kako bi koalicijskoj vladi dala novi zamah prije lokalnih izbora u studenom. Henrik Sass Larsen, predsjednik socijaldemokratske skupine u parlamentu, postaje ministar za trgovinu i za gospodarski rast. Ovo je njegov veliki povratak u izvršnu vlast pošto je izgubio premijerkino povjerenje nakon umiješanosti u političko-financijski skandal. Larsen dolazi na mjesto predsjednice Socijalističke narodne stranke (SF) Annette Vilhelmsen koja preuzima ministarstvo socijalne skrbi, zaduženo i za djecu i integraciju, što su glavna pitanja u programu njezine stranke. Bivši predsjednik SF-a Villy Soevndal ostaje ministar vanjskih poslova a socijaldemokrat Bjarne Corydon ministar financija. Ministar obrane, socijaldemokrat Nick Haekerup prelazi u ministarstvo trgovine i europskih poslova a njegov kolega Nicolai Wammen koji je bio ministar za europske poslove preuzima ministarstvo obrane. Po anketi objavljenoj 6. kolovoza, vlada lijevog centra (socijaldemokrati, socijalliberali i Socijalistička narodna stranka) osvojili bi tek 42,5 posto glasova da se izbori održavaju danas, a liberalna koalicija desnog centra dobila bi 57,3 posto. Danska koja je više od susjednih zemalja osjetila posljedice financijske krize iz 2008. zapala je u gospodarske teškoće otkako je 2011. na vlast došla koalicija lijevog centra.
SARAJEVO - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zanijekao je u petak pravo Bošnjacima da svoj jezik zovu bosanskim a poglavaru Islamske zajednice u BiH Huseinu Kavazoviću čak je zamjerio što je takav naziv koristio u svojoj propovjedi tijekom središnje proslave ramazanskog Bajrama održanoj u četvrtak u Sarajevu. Dodik se bez posebna povoda pozabavio lingvističkim pitanjima u pisanom priopćenju koje je medijima dostavljeno iz njegova ureda. U priopćenju je osuđen fizički napad na skupinu muslimanskim vjernika počinjen u četvrtak u Zvorniku u istočnoj Bosni a Dodik je istodobno reisa Kavazovića pohvalio zbog njegovih bajramskih poruka usmjernih na pomoviranje mira, zajedništva i suživota. Odmah nakon toga Dodik je poglavaru bosanskih muslimana predbacio zbog uporabe termina bosanski jezik konstatirajući kako reis Kavazović time "dezinformira javnost". "Ne postoji bosanski jezik, kako to reis voli dezinformirati javnost", izjavio je Dodik kako ga se citira u priopćenju. Reis Kavazović je o jeziku govorio u kontekstu poziva bosanskim muslimanima da se na popisu stanovništva koji bi se u BiH trebao provesti u listopadu jasno očituju o svojoj nacionalnoj pripadnosti ali i da iskažu kojim jezikom govore. "Naše narodno ime je Bošnjak a naš jezik je bosanski. Njime prenosimo i gradimo svoju kulturu i tradiciju", rekao je Kavazović u bajramskoj hutbi. "Bošnjaci imaju pravo na svoj jezik ali se on ne može nazivati bosanskim, nego bošnjačkim", poručio je Dodik.
ATENA - Grčka ove godine ne bilježi samo odlične turističke rezultate, nego i rekordne stope porezne utaje na svojim svjetski poznatim otocima i ostalim popularnim destinacijama, pokazuju podaci grčkog ministarstva financija koje u petak objavljuje grčka novinska agencija ANA. Od 1.465 provjera koje su porezni inspektori obavili od 25. lipnja do 5. kolovoza, otkriveno je 3.904 prekršaja koje je počinila 731 osoba, a uglavnom se radi o neizdavanju računa za prodanu robu ili pružene usluge. Kršenje poreznih pravila otkriveno je u ukupno 49.89 posto tvrtki, a posebno "talentirani" prijestupnici žive i rade u turističkim odredištima. Tako je na otocima Evia i Skiros stopa porezne utaje 85.13 posto, na Milosu 81.81 posto, Mikonosu 63.73 posto, Kreti 59.63 posto, a na Santoriniju 56.36 posto. Oporavak grčkog turizma ove godine mogao bi zaprijetiti rezultatima ostalih mediteranskih destinacija, uključujući i Hrvatsku. Prema udruzi grčkih turističkih kompanija, prihodi od turizma mogli bi 2013. porasti do 10 posto i dosegnuti 11 milijardi eura, a očekuje se i rekordnih 17 milijuna gostiju, najviše od 2009. kada je započela grčka kriza. Rezervacije za grčke destinacije u Njemačkoj veće su 15 posto, u Velikoj Britaniji za 20 posto, dok se 30 posto više gostiju očekuje iz Rusije za koje je Hrvatska radi ulaska u EU uvela vize. I hrvatski porezni inspektori provode stroge kontrole na Jadranu provjeravajući na terenu kako se u špici turističke sezone provodi fiskalizacija.
PRAG - Češki parlament će glasovati o svom raspuštanju nešto kasnije nego što je bilo planirano - 20. kolovoza, ali krivac za to ipak neće biti hrvatsko more,
objavio je u petak čelnik stranke TOP09 Peter Gadzik. Gadzik je izjavio da se glasovanje o raspuštanju pomiče sa 16. na 20. kolovoza kako bi se osigurao kvorum. "Nije u pitanju to da se netko ne želi prije vratiti s odmora u Hrvatskoj, nego nekoliko zastupnika stvarno ima ozbiljnih problema sa zdravljem osobno ili u obitelji", objasnio je Gadzik takvu odluku. Parlament se mora raspustiti kako bi se aktualna politička kriza u zemlji riješila prijevremenim izborima. Zastupnici će vjerojatno velikom većinom glasova odlučiti raspustiti parlament kako bi riješila višemjesečna politička kriza u zemlji, započeta padom konzervativne vlade Petra Nečasa zbog korupcijske afere i nastavljena neslaganjem predsjednika države Miloša Zemana i parlamentarnih stranaka oko imenovanja Jirija Rusnoka, Zemanova bliskog suradnika, za mandatara nove vlade. Rusnok je u srijedu izgubio glasovanje o povjerenju u parlamentu i po ustavu njegova vlada mora podnijeti ostavku. Istodobno se pokazalo da nijedan politički blok u češkom parlamentu ne može osigurati pouzdanu većinu za funkcioniranje neke treće vlade. Takav rasplet potaknuo je zastupnike konzervativne stranke TOP09, druge najveće u bivšoj Nečasovoj konzervativnoj vladajućoj koaliciji, da se pridruže lijevom bloku u parlamentu u traženju izlaza iz krize prijevremenim izborima. Raspuštanje parlamenta podržat će, uz TOP09, i socijaldemokrati i komunisti. Te tri stranke u parlamentu imaju 122 od 200 zastupnika. Njima će se, kako je najavljeno, pridružiti i nekoliko neovisnih zastupnika. Prijevremeni izbori mogli bi se održati u listopadu. Veliku prednost u anketama imaju oporbeni socijaldemokrati.