Samo tri mjeseca nakon što je premijer Enrico Letta preuzeo dužnost na čelu saveza s Berlusconijevom strankom Narod slobode, stanje u Italiji ponovno je neizvjesno. Presuda bi mogla uzdrmati koaliciju, iako je Berlusconi nekoliko puta rekao kako vlada ne smije pasti bez obzira na presudu ali su jastrebovi njegova Naroda slobode pozvali na izlazak iz vlade njegovih ministara i javne prosvjede ukoliko bude osuđen.
Letta je u petak ponovio da Italija treba imati stabilnu vladu, rekavši da je zadnje što joj treba da se istroši unutarnjim borbama.
Letta je kazao da je stanje "politički vrlo osjetljivo" i pozvao sve strane da pokažu odgovornost u interesu zemlje, ali je jasno kazao da postoje ograničenja onog što je prihvatljivo. "Ne mislim da je nastavak pod svaku cijenu u interesu zemlje", rekao je.
Međutim, sve leži na Berlusconiju, njegovim često nepredvidivim reakcijama a on dosad nije dao naznaka da bi želio srušiti vladu i dovesti Italiju do novih izbora.
Talijanski predsjednik Giorgio Napolitano, čovjek koji bi morao odlučiti o raspisivanju novih izbora ako se raspadne vladajuća koalicija, pozvao je na smirenost, kazavši da zemlja treba "spokoj i zajedništvo".
Berlusconi, 76-ogodišnji milijarder, i njegovi pristaše ljutito su reagirali na presudu i zatvorsku kaznu, prvu konačnu kaznu koju je dobio u desetak procesa koji su se protiv njega vodili ili se vode. Iako je vjerojatno da neće provesti ni dana u zatvoru zbog svoje dobi, presuda bi mogla značiti završetak njegove 20-godišnje dominacije talijanskom politikom.
On je rekao da će obnoviti Forzu Italiju, a postoje špekulacije da će ga njegova kći Marina naslijediti kao šefica stranke.