Uspostava devet funkcionalnih blokova zračnog prostora u Europi dio je inicijative za stvaranje Jedinstvenog europskog neba neovisnog o državnim granicama, čiji je cilj unapređenje sigurnosti, učinkovitosti upravljanja troškovima i povećanje kapaciteta te smanjenja kašnjenja u zračnom prometu. Ovo je trenutno najvažnija inicijativa koja se pod okriljem Europske komisije provodi u području zračnog prometa u Europi, ističu iz Hrvatska kontrola zračne plovidbe.
FAB CE je uspostavljen u okviru zajedničke inicijative sedam zemalja (Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Austrije, Mađarske, Češke i Slovačke) i pružatelja usluga u zračnoj plovidbi u središnjoj Europi sklapanjem sporazuma 2011., a koji je Hrvatski sabor potvrdio u travnju 2012.
Pored krovnog sporazuma, sklopljeni su i sporazumi o suradnji među pružateljima usluga u zračnoj plovidbi, kao i između nacionalnih nadzornih tijela.
Među najvažnijim zadaćama u suradnji pružatelja usluga u zračnoj plovidbi u FAB CE-u je izrada zajedničkog plana učinkovitosti na razdoblje od pet godina, a obuhvaća upravljanje sigurnošću zračnog prometa, kapacitetima, okolišem i troškovima. Također, suradnja se provodi na raznim područjima poput školovanja kontrolora letenja, optimizacije određenih usluga u cilju povećanja učinkovitosti, usklađivanja modernizacije tehničkih sustava u skladu sa zahtjevima interoperabilnosti i sl.
Jedinstveno europsko nebo podrazumijeva, između ostaloga, i prekogranični servis odnosno pružanje usluga u zračnom prostoru neke druge države, dakle, tržišno nadmetanje pružatelja usluga u Europi, a temeljni kriterij je učinkovitost pružatelja usluga.