Organizatori komemoracije najavili su dolazak do 50 tisuća sudionika komemoracije za više od osam tisuća ubijenih od kojih je do sada u krugu memorijalnog centra u Potočarima pokopano 5657.
Tijekom dana tamo će biti pokopani posmrtni ostaci još 409 žrtava. Najmlađa je djevojčica koja je umrla odmah nakon poroda u krugu baze UNPROFOR-a 12. srpnja a najstarija žrtva je muškarac koji je u vijeme kada je ubijen imao 76 godina. Bit će pokopani i ostaci 44 dječaka koji su u vrijeme kada su ubijeni imali između 14 i 18 godina.
U mrtvačnicama diljem BiH trenutačno su pohranjeni ostaci još oko 700 žrtava Srebrenice koje tek treba identificirati a i dalje se traga za masovnim grobnicama koje skrivaju tijela još oko 1.300 žrtava.
Za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici trenutačno se pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sudi bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću i bivšem zapovjedniku snaga bosanskih Srba generalu Ratku Mladiću a do sada je zbog tih zločina pravomoćno osuđeno 27 osoba na ukupno 553 godine zatvora.
ICTY je pravomoćno osudio sedam osoba a najveća kazna izrečena je generalu vojske bosanskih Srba Radislavu Krstiću koji je kao zapovjednik tadašnjeg Drinskog korpusa VRS koji je i napao Srebrenicu osuđen na 35 godina zatvora.
Sud BiH do sada je zbog zločina u Srebrenici pravomoćno osudio 20 osoba na ukupno 435 godina zatvora.
Milorad Trbić, nekadašnji načelnik za sigurnost Zvorničke brigade VRS-a čiji su pripadnici i proveli najveći broj ubojstava osuđen je na 30 godina zatvora po optužnici koja ga je teretila za genocid.