Ulazak Hrvatske u Europsku uniju je "povijesno i pravno pozitivan događaj jer briše posljednju granicu koja je od Europe dijelila njihove rodne zemlje koje su uvijek kulturalno pripadale zapadnoj Europi, još od najstarijih razdoblja", ocijenio je ANVGD u svojoj izjavi u nedjelju.
"Tako se konačno zatvara jedan nesretan krug mržnji i neprijateljstva koji je svoju kulminaciju za narod Istre, Rijeke i Dalmacije doživio u pokoljima u fojbama, represiji Titovog režima, egzodusu 350.000 Talijana, ispraznivši za 90 posto jednu regiju koju je tisućljećima mirno nastanjivalo njeno autohtono stanovništvo. Pad te posljednje granice vraća u krug europskih država i bivše talijanske i venecijanske zemlje koje je mirovni sporazum iz 1947. oduzeo majci domovini", ocjenjuje udruga talijanskih ezula, odnosno optanata s područja Slovenije i Hrvatske.
Ulazak u EU, osim toga, "učvršćuje srdačne odnose između Italije i Hrvatske koji su su otvorili postizanjem neovisnosti te stare nacije. U posljednja dva desetljeća odnosi talijanskih ezula i njihovih zemalja porijekla, Istre, Rijeke i Dalmacije, postupno su se intenzivirali, nadvladavajući naslijeđe sukoba i kršenja ljudskih prava".
U "duhu novog prijateljstva, pristupanje Hrvatske pravnim standardima Europske unije, olakšat će i zaštitu talijanskih zajednica ostalih u Istri, Rijeci i Dalmaciji i priznanje mnogih prava ezula koja su još uvijek predmet bilateralnih dogovora", očekuju talijanski ezuli.
Zastupnik talijanske manjine u Hrvatskom saboru i čelnik Talijanske unije Rijeke i Istre, Furio Radin, za agenciju ANSA je izjavio da su Talijani u Hrvatskoj "uvijek željeli pristupanje Europskoj uniji" te da "od sutra više neće biti granice koja je ometala normalnu komunikaciju, onu ljudsku, trgovinsku i kulturalnu, s našom majkom domovinom, Italijom".
Talijani u Istri su iz dva temeljna motiva uvijek željeli ući u Europu, objašnjava Radin. "Na prvom mjestu zato što će biti prevladana granica koju smo vidjeli kao neprirodnu, koja je desetljećima ometala komunikaciju između Pule, Kopra, Trsta, što predstavlja naš glavni put ljudskih, trgovinskih i kulturalnih odnosa, te će od sutra Talijani u Hrvatskoj biti bliži našoj kulturalnoj majci domovini, Italiji".
"Radi se o duhovnim vrijednostima koje bi, i da su jedine bez brojnih materijalnih aspekata pripadnosti EU-u, bile dovoljne same za sebe", dodao je Radin.