FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Muškarci su krivi za menopauzu

Autor: djan
LONDON, 14. lipnja 2013. (Hina) - Promjene raspoloženja, valovi vrućine i noćno znojenje - klasični su simptomi menopauze, a za nju su krivi muškarci, kažu kanadski stručnjaci.

Evolucijski genetičari sa sveučilišta McMaster u Hamiltonu tvrde da je tendencija muškaraca da biraju mlađe žene za 'parenje' dovela do toga da je fertilitet starijim ženama postao suvišan. Njihove tvrdnje objavljene su u časopisu "Plos", a prenosi ih BBC.

Znanstvenici dugo nisu imali odgovor na činjenicu da je ljudska vrsta jedina čiji ženski spol nije reproduktivan cijeli život. Ranije teorije najviše su se bazirali na tzv. "učinak bake" koji sugerira da su žene izgubile fertilitet u dobi u kojoj možda ne bi mogle doživjeti da im dijete odraste i umjesto toga pripremile se evolucijski za vođenje brige o djeci mlađih žena. Menopauza je stoga bila blokada koja je starijim ženama onemogućila reprodukciju.

Teorija kanadskih znanstvenika, međutim, sugerira obrnuto. Manjak reprodukcije doveo je do menopauze.

Koristeći se računalnim modelima, stručnjaci s McMastera zaključili su da je "preferencijalno parenje" bio evolucijski odgovor za nastanak menopauze jer su muškarci svih dobi izabirali mlađe žene za svoje reproduktivne partnerice. To znači, kažu oni, da nije bilo nikakve svrhe da starije žene ostanu plodne.

Profesor Rama Singh, evolucijski genetičar koji je vodio istraživanje kazao je BBC-ju: "To je dokazano u ljudskoj povijesti. Uvijek je postojala preferencija prema mlađim ženama. Mi nismo gledali postojeće društvene obrasce nego ljudski razvoj prije mnogo tisuća godina".

U razvijenima zemljama prosječna dob ulaska u menopauzu je u 52. godini, a životni je vijek tri desetljeća dulji.

Profesor Singh kaže da kako bi produljenje životna vijeka i sve kasnije rađanje ponovo moglo dovesti do toga da se izmijeni vrijeme menopauze. "Društevni sustav se mijenja. Žene zasnivaju obitelj kasnije zbog obrazovanja i karijere", rekao je. To sugerira da bi se evolucijski gen za ulazak u menopauzu mogao pomaknuti, dodaje Singh.

Prema kanadskoj teoriji sumnjičav je dr. Maxwell Burton, evolucijski biolog s Oxforda. "Mislim da naši drevni muški preci nisu bili toliko mudri da se pare samo s onim ženama koje mogu na svijet donijeti podmladak. Mislim da je puno logičnije i vjerojatnije da se preferencija prema mlađim ženama razvila kao odgovor na menopauzu, a ne obrnuto", kazao je BBC-ju.

(Hina) xdj yilov

An unhandled error has occurred. Reload 🗙