Sastanak je organiziralo međunarodno povjerenstvo za slijev rijeke Save, koje koordinira djelovanje četiri države na očuvanju i razvoju Save.
Uz Hrvatsku, u sporazumu o Savi sudjeluju u Bosna i Hercegovina, Slovenija te Srbija, a on ima veliku važnost za prekograničnu suradnju u području voda, usmjeravanje konkretnih aktivnosti država i traženje zajedničkih rješenja za održivi razvoj u slijevu rijeke Save.
"Očekujem da ćemo zajednički biti spremni za provedbu cijelog niza projekata i na Savi ali i na Dunavu, kazala je Hini doministrica Španjol.
Na sarajevskom je sastanku posebice bilo govora o projektima održanja i poboljšanja plovnosti Savom te o projektima iz područja turizma kao i o zaštiti od poplava.
"Zajedno možemo napraviti puno za iskorištavanje fondova Europske unije", kazala je Španjol, dodajući kako je ulazak Hrvatske u EU intenzivirati i provedbu regionalnih projekata.
Trenutačno je u pripremi jedanaest zajedničkih projekata, a Hrvatska kao i Slovenija imaju obvezu svoj dio njihova financiranja urediti kroz sedmogodišnje poslovne planove što će se realizirati u idućih sedam godina.
Na sarajevskom je sastanku usvojena deklaracija o smjernicama za dalju provedbu okvirnog sporazuma.
Taj je sporazum potpisan je 2002. godine, a na snagu je stupio 2004. godine. Strateški cilj mu je prekogranična suradnja država članica radi osiguranja održivog razvoja područja u slivu rijeke Save.
Sporazum se posebice odnosi na uspostavu međunarodnog režima plovidbe Savom i njezinim plovnim pritokama, uspostavu održivog upravljanja vodama i poduzimanja mjera za sprječavanje ili ograničavanje opasnosti, kao i za smanjivanje i uklanjanje štetnih posljedica nastalih usljed elementarnih nepogoda i slučajeva ispuštanja opasnih tvari u vode.