Članovi Predsjedništva BiH i dalje su u službenom posjetu Francuskoj, a predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda nije želio komentirati presudu, no zato je reakcija uslijedila iz njegove stranke, HDZ BiH.
U priopćenju iz te stranke ističu kako presuda nije neočekivana s obzirom na teške kvalifikacije i optužbe Tužiteljstva ICTY-a koje su se provlačile u javnosti točno 3295 dana.
"HDZ BiH vjeruje kako će drugostupanjskom presudom biti odbačena teza o 'udruženom zločinačkom pothvatu' i kako će prvostupanjske presude šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata biti odbačene ili značajno umanjene", stoji u priopćenju u kojemu se također izražava potpora Prliću i ostalima.
Navedeno je kako presuda ne može umanjiti njihov doprinos u stvaranju hrvatske slobode i obrani hrvatskog naroda u BiH, kao i stvaranju preduvjeta za mirovne pregovore u BiH, koji su, između ostaloga, omogućili i opstanak bošnjačkom narodu u BiH.
Predsjednik Federacije BiH Živko Budimir, koji je za presudu doznao od novinara kada je odlazio na saslušanje pred parlamentarnim povjerenstvom, kazao je u Sarajevu tek to kako je riječ o nepravomoćnoj presudi dodajući kako za konačnu ocjenu valja pričekati pravorijek u drugostupanjskom postupku.
Predsjednik vlade Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić osuđujuću je presudu izrečenu bivšim političkim i vojnim čelnicima Herceg-Bosne pozdravio, no bez posebnog komentara.
"Bio sam sudionikom ratnih zbivanja i vrlo dobro znam što se događalo u ratu. Neki pokušavaju danas promijeniti povijest i dokazuju da su bili na pravoj strani. Haški tribunal je presudio i tome se nema što dodati", izjavio je Nikšić novinarima u Sarajevu.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić kazao je kako je presuda Prliću i ostalima ozbiljna jer govori o udruženom zločinačkom pothvatu, no istodobno je istaknuo kako valja biti suzdržan s obzirom na praksu po kojoj se u drugostupanjskom postupku takve presude mogu i preinačiti. "Ništa još nije završeno", kazao je Radojičić novinarima u Banjoj Luci.
Istodobno je pozvao da se ovakve presude ne koriste za nametanje kolektivne krivnje, a posebice da se ne primjenjuju u kvalificiranju sadašnjih odnosa.
Za razliku od političara predstavnici udruga su oštriji u komentarima, a posebice su ogorčeni u udrugama koje okupljaju bivše pripadnike Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Herceg-Bosne Petar Zelenika kazao je Mostaru kako osuđuje sve zločine, no i kako ovu presudu smatra političkom. Po njegovu sudu ovime se ujedno kažnjava hrvatski narod. "Nas kao da se želi kazniti jer smo 1992. godine izašli na referendum i glasovali za neovisnost BiH", kazao je Zelenika.
Izrazio je očekivanje kako će se u drugostupanjskoj presudi to ispraviti te kako će ona biti temeljena isključivo na činjenicama, a ne na političkim prosudbama.
Ugledni bosanskohercegovački pravnik i analitičar Vehid Šehić, ujedno predsjednik nevladine udruge Forum građana Tuzle, novinarima je kazao kako je važno izbjeći dodatne podjele u bosanskohercegovačkom društvu.
"Ne treba stvarati atmosferu pobjednika i gubitnika, jer je to ipak naša zajednička prošlost koje se trebamo stidjeti", kazao je Šehić konstatirajući kako sudske presude neće imati željenog učinka sve dok im se selektivno pristupa, ovisno o tome tko ih analizira i kome se sudi.