Novi zakon o radu, dogovoren s poslodavcima (MEDEF) i umjerenim sindikatima (CFDT, CFTC, CFE-CGC) u siječnju, uvodi fleksi-sigurnost na francuski način, odnosno omogućuje lakše otpuštanje radnika i smanjenje plaća i radnog vremena u krizi, ali i povećava zaštitu zaposlenih na određeno vrijeme, što je jako raširena praksa.
Reforma se odnosi na 18 milijuna radnika u privatnom sektoru, a tržište rada trebala bi, kako ističu poslodavci, učiniti "fleksibilnijim i sigurnijim".
Stručnjaci ne očekuju naglo poboljšanje konkurentnosti francuskih izvoznika, no mnoge tvrtke smatraju da će im mjere omogućiti bolje upravljanje troškovima.
Reforma je usvojena u utorak u gornjem domu parlamenta sa 168 glasova za i tri protiv. Ljevičarski zastupnici pokušali su odgoditi donošenje zakona i podržali su ulične prosvjede koje su organizirali sindikati koji se protive dogovoru, uključujući najveći sindikat u zemlji, CGT (Confederation generale du travail).
"Ovo je jedan od onih trenutaka u kojem je učinjen velik korak naprijed", rekao je ministar rada Michel Sapin.
Hollande nastoji ispuniti obvećanje da će smanjiti nezaposlenost, koja trenutačno iznosi 10,6 posto, do kraja godine. U ožujku je nezaposleno bilo rekordnih 3.225,000 Francuza.
Reforma tržišta rada, smanjenje javne potrošnje i reforma mirovinskog sustava mjere su koje Europska komisija traži od Pariza kako bi mu ovaj mjesec odobrila još dvije godine da javni deficit svede na ispod tri posto BDP-a.
No, Hollande mora biti oprezan kako bi izbjegao veće nerede, s obzirom na to da je novo ispitivanje Istraživačkog centra Pew pokazalo da su Francuzi jako razočarani Europskom unijom i svojim čelnicima.
Francuska vlada počela je u ponedjeljak konzultacije sa sindikatima i poslodavcima o mirovinskoj reformi. Novi zakon trebala bi predstaviti do kraja godine. Vlada isključuje mogućnost povećanja minimalne zakonske dobi za mirovinu iznad 62 godine starosti, no vjerojatno će produljiti vremensko razdoblje u kojem se moraju uplaćivati doprinosi kako bi se ostvarilo pravo na punu mirovinu. Sad to razdoblje iznosi 41,5 godina, poslodavci traže 43, a starosna dob od 67 godina za punu mirovinu ne bi se mijenjala..
Druge dvije opcije uključuju povećanje doprinosa za mirovinsko osiguranje i smanjenje mirovina ograničavanjem njihova usklađivanja s inflacijom.
Ako ne učini ništa, Francuskoj će do 2020. u mirovinskom sustavu nedostajati 20 milijarda eura.
Nova pravila o radu omogućit će poslodavcima da pregovaraju sa sindikatima o privremenom smanjenju plaća i uvođenju kraćeg radnog vremena u kriznim vremenima, poput njemačkih pravila o "Kurzarbeitu", koja su pomogla njemačkim tvrtkama da prebrode krizu.
Olakšavaju također otpuštanja tvrtkama s više od 50 zaposlenika. U određenim slučajevima poslodavci će moći radnicima dati da biraju između novog radnog mjesta negdje drugdje u tvrtki ili otkaza.
Reforma ne dira sporni 35-satni tjedan koji je uvela zadnja socijalistička vlada 2000., niti nacionalnu minimalnu plaću od 9,40 eura na sat, obvezu koju njemački poslodavci nemaju.