Četiri makroekonomista, koja su sudjelovala u anketi Hine, u prosjeku očekuje pad potrošnje u ožujku u odnosu na isti lanjski mjesec za 2,7 posto. Svi anketirani očekuju pad, i to u rasponu od 1,0 do 4,0 posto.
Bio bi to već 13. mjesec zaredom kako potrošnja pada, ali nešto sporije nego u veljači, kada je promet u trgovini na malo, prema kalendarski prilagođenim podacima, pao za 3,3 posto.
„Usporavanju pada u odnosu na veljaču mogao bi pridonijeti raniji Uskrs ove godine, čime je dio osobne potrošnje pomaknut iz travnja u ožujak, kao i niža baza povezana sa snažnim padom prodaje automobila u ožujku prošle godine, nakon uvođenja više stope PDV-a te nepovoljnih poreznih propisa kod kupnja vozila u poslovne svrhe“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Unatoč usporavanju pada, potrošnja je i dalje pod pritiskom visoke nezaposlenosti i smanjenjem realnog raspoloživog dohotka.
„Slabosti na tržištu rada, snažniji rast potrošačkih cijena te izostanak potražnje za kreditima kod stanovništva ukazuju na zadržavanje i dalje nepovoljnih trendova u ovoj djelatnosti“, zaključuje jedan od makroekonomista u anketi Hine.