Svrha je ovoga Zakona poreznim obveznicima - građanima, fizičkim osobama koje su registriranu djelatnost prestale obavljati do dana stupanja na snagu Zakona i fizičkim osobama u djelatnostima poljoprivrede i ribarstva omogućiti reprogramiranje naplate glavnice duga uz kamatnu stopu u visini od 4,5 posto, plaćanjem u mjesečnim obrocima na rok otplate koji ovisno o visini poreznog duga, može biti najmanje do 36 mjeseci i najviše do 60 mjeseci, uz istovremeni otpis duga s osnove kamata ili ako im to više odgovara, omogućiti otpis duga s osnove kamata uz plaćanje glavnice duga jednokratnom uplatom.
Porezni dug u smislu Zakona, pojašnjava se, jest dospjeli nenaplaćeni odnosno neplaćeni porezni dug nastao s osnove poreza, doprinosa i drugih javnih davanja, osim doprinosa za mirovinsko osiguranje za starost na temelju individualne kapitalizirane štednje.
Porezni dug čine glavnica i kamate na dan podnošenja zahtjeva za otpis duga s osnove kamata uz istovremeno reprogramiranje glavnice poreznog duga ili za otpis duga s osnove kamata uz plaćanje glavnice duga jednokratno.
Porezni dug nastao s osnove poreza može biti dug s osnove poreza na dobit i poreza na dodanu vrijednost, s osnove poreza na dohodak i poreza na promet nekretnina te dug s osnove lokalnih poreza. Porezni dug nastao s osnove doprinosa može biti dug s osnove doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti, za obvezno zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti te doprinosa za osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Porezni dug nastao s osnove drugih javnih davanja može biti dug s osnove spomeničke rente, doprinosa komorama, članarine turističkim zajednicama, novčanih kazni i pristojbi.
Zakon će se primjenjivati, ističu iz Porezne uprave, isključivo na naplatu poreznog duga fizičkih osoba, koje pisani i obrazloženi zahtjev za plaćanje poreznog duga mogu podnijeti ispostavi Porezne uprave nadležnoj prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu fizičke osobe u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona.
Zahtjev mora sadržavati ime, prezime i adresu fizičke osobe, osobni identifikacijski broj (OIB), razloge zbog kojih je nastao porezni dug, prijedlog za otpis duga s osnove kamata s prijedlogom razdoblja reprogramiranja naplate glavnice duga, ili prijedlog za otpis duga s osnove kamata uz plaćanje glavnice duga jednokratnom uplatom, razloge za plaćanje glavnice u produženom roku (realizacija kredita, deblokada od strane drugih vjerovnika i sl.) i ako postoje, dokaze na temelju kojih će podnositelj zahtjeva uplatu u tom roku učiniti izvjesnom.
Radi lakšeg podnošenja zahtjeva te veće učinkovitosti u provedbi postupka po zahtjevu kreiran je obrazac Zahtjeva za plaćanje poreznog duga prema Zakonu o naplati poreznog duga fizičkih osoba.
Budući da za fizičke osobe koje dug žele platiti po ovom Zakonu, a kojima su blokirani računi ili im se plijeni plaća, Zakon propisuje mogućnost za odgodu ovrhe, oni radi odgode ovrhe ispostavi Porezne uprave za to trebaju podnijeti posebni zahtjev i razloge za odgodu ovrhe učiniti opravdanim.
Ako svoje obaveze podmiruju uredno, zahtjev za plaćanje poreznog duga po ovom Zakonu moći će podnijeti i fizičke osobe kojima je dug reprogramiran prema prijašnjim propisima, navode iz Porezne uprave.