Iako je postignut velik napredak u borbi protiv bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem, u Europi u provedbi cijepljenja i dalje postoje slabosti - gotovo milijun stanovnika nije primilo osnovna cjepiva, pa bolesti protiv kojih se cijepi kontinuirano uzrokuju bolest, nesposobnost i smrt, upozorava se u priopćenju.
Ove su godine i neeuropske regije prihvatile obilježavanje tjedna cijepljenja pa se po prvi put istovremeno obilježava Svjetski tjedan cijepljenja. Od prvog obilježavanja Europskog tjedna cijepljenja 2005. godine koristi se slogan "Spriječi. Zaštiti. Cijepi."
U Europi su u kampanju uključene sve zemlje članice Europske regije Svjetske zdravstvene organizacije, Fond za djecu Ujedinjenih naroda (UNICEF), Europski centar za sprečavanje i suzbijanje bolesti (ECDC) te Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
SZO je postavila za cilj globalnu eradikaciju (suzbijanje) dječje paralize i regionalnu eliminaciju ospica i kongenitalne rubele. Hrvatska je zahvaljujući kontinuiranoj dostupnosti sigurnih i djelotvornih cjepiva, te odličnoj organizaciji i provedbi cijepljenja, suzbila dječju paralizu i praktički eliminirala ospice i rubeolu.
Međutim, kolektivni imunitet kao cilj zdravstvene politike pojedincu često ne predstavlja motiv za cijepljenje, stoga je važno naglasiti da svi koji propuste priliku cijepiti se izlažu sebe i svoje bližnje povećanom riziku da obole od bolesti, razviju komplikacije ili je prenesu na blisku osobu koja nije cijepljena, kaže se u priopćenju.