Tamerlan, etnički Čečen ubijen prije tjedan dana u oružanom sukobu sa policijom SAD-a, prošlog ljeta proveo je najmanje mjesec dana u Mahačkali pomažući ocu da adaptira stan u zubarsku ordinaciju.
Susjedi kažu da nisu mnogo viđali Tamerlana dok je boravio u njihovoj oronuloj peterokatnici a oni koji su ga viđali nisu uočili ništa neubičajeno.
"Bio je miran inteligentan, zgodan i tako elegantan. Da ste ga vidjeli odmah bi se u njega zaljubili", rekla je 45-godišnja Madina Abdulayeva koja vodi mali dućan s druge strane ulice u koji je znao dolaziti na razgovor.
"Kažu da je bio fanatik. Ja to nisam vidjela", rekla je. "Mi smo ovdje svi muslimani. Svi smo dio islama. Svi molimo".
Abdulayeva je rekla da je bio zaposlen pomaganjem ocu da preuredi stan i da je izgledalo da nema mlađih prijatelja. Ona je rekla da je govorio ruski s američkim naglaskom jer je živio deset godina u SAD-u.
Istražitelji iz SAD-a sumnjaju da je 26-godišnji Tamerlan s bratom, 19-godišnjim Džoharom, izvršio bombaški napad u kojem su u ponedjeljak tri osobe ubijene i kažu da je Tamerlan prošle godine u Rusiji proveo šest mjeseci.
Prije no što su emigrirali u SAD obitelj Tsarnaev je u Mahačkali, gdje su došli iz Kirgistana, provela godinu dana. Tamerlanovi roditelji, Anzor i Zubeidat, su se potom iz SAD-a vratili u Mahačkalu.
Iako nije objavljeno mnogo pojedinosti o tome što je Tamerlan radio u Rusiji otkako je u siječnju prošle godine sletio u moskovsku zračnu luku, susjedi kažu da je barem nekoliko tjedna proveo u Dagestanu, većinski muslimanskoj regiji na sjeveru Kavkaza.
S kime se susretao, što je još radio i je li kontaktirao militantne skupine još uvijek nije jasno.
Za napade u Bostonu nije preuzela odgovornost niti jedna militantna skupina sa sjevera Kavkaza a čečenski čelnik Ramzan Kadirov, kojega je postavila Moskva, kaže da ne postoji izravna veza napada s tom regijom.
I drugi stanovnici regiji dijele njegovo mišljenje i ukazuju da su Tamerlanove veze s Dagestanom slabe.
"On nije odgojen u Dagestanu, nije ovdje oddrastao. Korijene njegovog fundamentalizma trebate tražiti u Americi", rekao je lokalni novinar 54-godišnji Arsen Malajev.