Kao što se i nagađalo, glasovanje održano u petak ujutro nije dalo rezultata. S gotovo 500 nevažećih i neispunjenih glasačkih listića - po uputi ljevice - od 1.007 "velikih izbornika", nijedan kandidat nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu.
Neizvjesnost bi se mogla otkloniti tijekom večeri, nakon četvrtog kruga glasovanja na kojemu se traži tek natpolovična većina.
Pošto nije uspio progurati bivšeg sindikalista, kršćanskog demokrata Franca Marinija, izabranog po dogovoru s Berlusconijevom desnicom, vođa ljevice Pier Luigi Bersani dobio je u petak ujutro odobrenje svoje Demokratske stranke (PD, ljevica) za potporu bivšem predsjedniku Europske komisije Romanu Prodiju.
Bersanijevi pristaše su tu odluku pozdravili pljeskom.
No ta je vijest izazvala nezadovoljstvo u taboru Silvija Berlusconija kojega je Prodi jedini dvaput pobijedio u njegovoj osamnaestogodišnjoj političkoj karijeri. "Prodi je prijeloman izbor", istaknuo je Fabrizio Cicchitto, Berlusconijev pomoćnik.
Da bi izborio pobjedu, Bersani koji može pridobiti 495 velikih izbornika s ljevice, mora osvojiti još 9 glasova, što ne bi trebalo biti teško.
Predsjednik PD-a nije se htio očitovati o izgledima svog kandidata rekavši kratko: "Vidjet ćemo".
To više što je kandidat nezadovoljnika iz Pokreta 5 zvijezda bivšeg humorista Beppea Grilla, stručnjak za ustavno pravo Stefano Rodota ostvario veoma dobar rezultat dobivši 250 glasova, što je puno bolje od 163 glasa parlamentaraca iz M5S u trećem krugu u petak ujutro.
Prodijevo ime je bilo na prvoj listi s deset imena koje su internetskim glasovanjem izabrali aktivisti pokreta.
No M5S i neki zastupnici iz ljevice na razumiju da PD ne želi poduprijeti onoga koji je bio predsjednik Demokratske stranke ljevice (PDS, kojega je PD sljednik), osnovane 1991. na ostatcima Talijanske komunističke partije.
Parlamentarni izbori u Italiji završili su se nerazrješivom jednadžbom, s ljevicom koja ima natpolovičnu većinu u donjem domu ali ne i u Senatu koji je podjednako podijeljen na tri bloka: ljevicu, Berlusconijevu desnicu i M5S.
Francesco Marchiano, politolog i komentator mrežne stranice Huffington Post Italia, drži da su ovi predsjednički izbori "među najstrašnijima u Italiji", a "održavaju se u zemlji koja zapravo nema vladu, sa strankama nesposobnim da se dogovore o bilo čemu".