"Ustanak je bio herojski pokušaj suprotstavljanja konačnoj njemačkoj likvidaciji stanovnika geta", podsjetila je predsjednica donjega doma parlamenta Ewa Kopacz. "U povodu 70. godišnjice ustanka, članovi parlamenta odaju počast žrtvama i herojima pobune, čija odvažnost i žrtva zavređuju naše divljenje i poštovanje", istaknula je.
Mladi iz Varšavskog geta su se 19. travnja 1943. odlučili suprotstaviti nacističkom barbarstvu i radije umrijeti s oružjem u rukama nego u koncentracijskim logorima u sklopu "konačnog rješenja".
Nekoliko mjeseci pošto su u rujnu 1939. godine okupirali glavni grad Poljske, Nijemci su oko židovske četvrti Varšave sagradili zid i ondje zatočili oko pola milijuna ljudi koji su bili prisiljeni nositi žute trake i Davidovu zvijezdu. Bez hrane i minimuma higijenskih uvjeta, više od 100.000 žena, djece i muškaraca umrlo je od gladi i iscrpljenosti, dok ih je 300.000 poslano u logore smrti, uglavnom u Treblinku.
Nakon što je Hitler u proljeće 1943. donio odluku o potpunom istrebljenju Židova, židovski su mladići u getu odlučili pružiti oružani otpor. Sukobi su trajali do 16. svibnja, kada su Nijemci slomili ustanak. U getu je 19. travnja 1943. godine je bilo između 500 i 750 boraca. Skoro svi su pobijeni, uključujući i ostale stanovnike geta.
U petak će se službena ceremonija održati ispred spomenika herojima Varšavskog geta u prisutnosti poljskog predsjednika Bronislawa Komorowskog, predsjednika Europskog parlamenta Martina Schulza i izraelskog ministra obrazovanja Shaija Pirona.
Poraz nacističke Njemačke dočekalo je desetak preživjelih boraca. Jedan među njima je i Symcha Rotem, danas 89-godišnjak koji će prisustvovati ceremoniji.