Londonski Ftse indeks je ojačao 0,22 posto, na 6.401 bod, a na sličnom dobitku bio je i frankfurtski DAX indeks, popevši se 0,26 posto, na 7.831 bod. Na još i većem dobitku, od 0,46 posto, bio je pariški CAC, dosegnuvši 3.760 bodova.
Nazapamćeno kvantitativno popuštanje monetarne politike koje provodi nekolicina središnjih banaka u svijetu potaknulo je ulagača u potrazi za većim prinosima na pojačana ulaganja u dionice.
"Središnji bankari i vlade 'hodaju po jajima' jer su potpirili očekivanja da tržište uvijek dobiva što želi pa će nedvojbeno, u slučaju povlačenja poticajnih mjera, uslijediti prodaje dionica", kazao je Andreas Hoefert, glavni ekonomist u banci UBS.
Od pojedinačnih dobitnika izdvaja se Deutsche Telekom, sa skokom cijena dionica od 1,8 posto, nakon što je njemački telekomunikacijski div poboljšao uvjete pod kojima njegov američki ogranak T-Mobile USA planira kupiti manjeg konkurenta sa sjedištem u SAD-u MetroPCS Communications.
Među dobitnicima je bio i britanski maloprodajni lanac Marks & Spencer, sa skokom cijena dionica od 3,2 posto nakon što je izvijestio o prihodima koji su bili bolji no što se očekivalo.
Uteg burzovnim indeksima bili su pak gubitnici u sektoru ruda. Slabi gospodarski podaci i prigušen globalni rast povećali su izglede za daljnjim snižavanjem prognozi o dobiti, što je posebno snažno pritisnulo rudarske tvrtke. Čitav sektor od početka godine u prosjeku je izgubio na vrijednosti 12,7 posto.
Rudarske dionice danas su u prosjeku oslabile 0,9 posto, nakon što je strah u vezi rezultata poslovanja u tome sektoru razbuktala tvrtka Evraz, izvijestivši neočekivano o gubitku u 2012. To je srušilo vrijednost njegovih dionca za 8,6 posto.
Pridružili su mu se i drugi pripadnici toga sektora, među kojima i Eurasian Natural Resources, s padom cijena dionica od gotovo šest posto. Većih gubitaka nisu bili pošteđeni ni Anglo American, Antofagasta i Xstrata.
Indeks Tokijske burze Nikkei bio je u plusu gotovo dva posto, zaključivši trgovanje na 13.549 bodova.