"U prošloj rundi dijaloga Beograda i Prištine dobili smo ponudu koja srpskom narodu nije nudila ništa. Postoje stvari od kojih Srbija ne može odustati i nadam se da će ovoga puta ponuda biti neusporedivo bolja", istaknuo je za Radioteleviziju Srbije (RTS) u utorak, uoči početka dijaloga u Bruxellesu, predsjednik srbijanskog parlamenta Nebojša Stefanović. On je ocijenio kako bi "bilo besmisleno da pored ovolikog truda na stolu bude ista ponuda pred srbijanskim izaslanstvom".
Srbijanski državni vrh održao je u ponedjeljak popodne posljednje konzultacije pred odlazak u Bruxelles, a kako je novinarima priopćio predsjednik države Tomislav Nikolić, za Beograd je neprihvatljivo sve ispod zahtjeva da zajednica srpskih općina na Kosovu odlučuje o sudstvu, policiji i prisustvu vojske.
"Ne zahtijevamo idealno, ne odbijamo ništa unaprijed, ali ono što traži prištinska administracija nikad neće biti moguće. Ono na čemu inzistiramo je pravosuđe, policija i da nikada vojska ne bude na teritoriju zajednice srpskih općina", rekao je Nikolić, naglasivši da bi jamac za taj dogovor morala biti EU.
Nikolić je rekao da svi građani Kosova mogu imati povjerenja u ono što Srbija trenutno radi te da će oni koji žele neovisnost imati na velikom dijelu teritorija Kosova osjećaj da potpuno bez utjecaja Srbije razvijaju svoj bolji život, a svoja prava, zaštitu, pomoć i potporu Srbije imat će oni koji ne priznaju neovisnost i nitko ih neće moći ugroziti na bilo koji način.
"Nije lako odrediti minimum zahtjeva, uvijek jedan dio građana neće biti zadovoljan", naveo je Nikolić naglasivši da Srbija neće prihvatati ultimatume.
Kosovski Srbi su, pak, izaslanstvo Beograda ispratili u Bruxelles porukom da neće sudjelovati u provođenju dogovora s Prištinom ako on bude na štetu građana sa sjevera Kosova. "Ne računajte da će Srbi sa sjevera Kosova sudjelovati u bilo kakvim nakaradnim dogovorima i implementaciji i realizaciji bilo čega što nije u interesu i na korist srpskog naroda, odnosno svega onoga što se protivi našem Ustavu", poruka je s prosvjeda kosovskih Srba koji su u ponedjeljak, zapriječivši na sat vremena prijelaz Jarinje, poslali poruku pregovaračima da neće prihvatiti za njih nepovoljna rješenja.
U posljednjem krugu razgovora, nakon koje je šefica europske diplomacije Catherine Ashton premijere Srbije i Kosova Dačića i Thacija izvela pred kamere kako bi priopćili do koje su točke stigli, obojica su istaknula da je "postignut izvjestan napredak, ali ne i dogovor".
Današnji razgovori koji su u tijeku u Bruxellesu smatraju se prijelomnim, budući da Europska komisija za sredinu travnja priprema izvješće o napretku Srbije i Prištine u procesu približavanja eurointegracijama. Od tog izvješća Srbiji ovisi može li u lipnju eventualno dobiti datum za početak pristupnih pregovora s EU, dok se kosovska strana nada uvjetima za početak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.