Riječ je o publikaciji Upravnog odbora za ravnopravnost između žena i muškaraca (CDEG) Vijeća Europe, u izdanju Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH.
Publikaciju je predstavila Helena Štimac Radin, ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade, koja je naglasila da iako je ova publikacija namijenjena novinarima i novinarkama interes medija za današnje predstavljanje publikacije nije bio velik.
Naglasila je da je objava prijevoda ove publikacije i jedna od mjera provedbe Programa odbora za ravnopravnost spolova dodavši da je jedna od tih mjera i trajna edukacija o potrebi rodne ravnopravnosti medijskih djelatnika i djelatnica.
" Distribuirat ćemo ovaj priručnik na velik broj medijskih kuća i nadamo se da će bar dio novinara educirati o ovoj temi", istaknula je Štimac Radin.
Kao primjer stanja ove problematike u medijima Štimac Radin navela je rezultate ankete na HRT-u, koji ima i zakonsku obavezu izvješćivati o ravnopravnosti spolova, provedenoj među 171 novinara i urednika HRT-a.
"Na upit znate li koji zakoni kažnjavaju diskriminaciju na osnovi spola čak 48 posto ispitanih reklo je da ne zna ili nije točno odgovorilo", naglasila je i dodala je isti postotak ispitanih ne zna koji su mehanizmi u Hrvatskoj koji promiču ravnopravnost spolova.
"Prema tome, ne znaju ni da postoji vladin Ured za ravnopravnost spolova ili Saborski odbor za ravnopravnost spolova ili pravobraniteljica za ravnopravnost spolova", zaključila je Štimac Radin i ocijenila da su to porazni podatci.
Istaknula je da je u u Europi i svijetu medijska slika ravnopravnosti spolova također niska i citirala jednu rečenicu iz Publikacije da je "ovo poziv na oružje, snažna molba da se preispitaju dosadašnje navike i postupci stvaranja kvalitetnih vijesti.
Viktorija Car, s Fakulteta političkih znanosti, naglasila je da je i kod nas kao i u inozemstvu potrebna trajna edukacija kako bi se ovaj problem što više osvijestio kod ljudi. Važnim je ocijenila i promjenu odgoja kod djece koji sada u svijesti djece od najranije dobi stvara rodne predrasude te poticanje medijske pismenosti kod mladih ljudi.
Po njezinim riječima, u zadnjih 20 godina učinjeni su određeni pomaci nabolje u medijskom predstavljanju ravnopravnosti spolova i to zahvaljujući radu nevladina sektora i nedležnih tijela dodavši da je ipak na djelu više deklarativna potpora ravnopravnosti.
Gordana Sobol, zastupnica u Hrvatskom saboru i predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a, smatra, kako kaže iz osobnog iskustva, da je promicanje ravnopravnosti spolova težak i, tvrdi, "uzaludan proces".
"Dok pitanje ravnopravnosti spolova ne postane središte našeg društva i političkih elita neće biti većeg pomaka nabolje", smatra Sobol.
Nalazimo se u godini kada imamo skore izbore za Europski parlament kao i lokalne izbore, istaknula je i kritizirala način na koji mediji komentiraju kandidatkinje u stilu čije su supruge, kako se odijevaju i slično što je, kako tvrdi Sobol, krajnje neprimjereno.