Istaknuto je to na današnjoj završnoj konferenciji projekta "Lokalni energetski razvoj - prilika za održivost", čiji je nositelj Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP).
Konferencija je okupila stotinjak predstavnika regionalne i lokalne vlasti te organizacije civilnog društva i udruge koje se bave zaštitom okoliša, održivim razvojem, energetikom i druge kojima je voditeljica OIE-a u EIHP-u Branka Jelavić kazala i da hrvatski građani pokazuju veliki interes i podršku prema OIE, što je i strateški prioritet održivog razvoja, ali da različiti primjeri iz Hrvatske pokazuju da i dalje postoji niz prepreka za taj razvoj.
Kazavši da se u zadnje vrijeme gotovo sve energetske studije vežu za OIE i energetsku učinkovitost, Jelavić je dodala i kako se nada ubrzanju aktivnosti na izradi novog zakona o OIE, što bi trebalo donijeti i porastu korištenja tih izvora u Hrvatskoj.
Provođenje projekata REPAM (Renewable Energy Policies Advocacy and Monitoring) ili "Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije/Lokalni energetski razvoj - prilika za održivost" bilo je izuzetno važno i jer je okupio dionike na gotovo svim razinama i u svih 20 hrvatskih županija, za koje su izrađene i zasebne studije o njihovim potencijalima OIE-a, istaknuo je voditelj tog projekta u EIHP-u Dražen Jakšić.
Time je i ostvaren glavni cilj projekta jačanje kapacitete udruga za sudjelovanje u procesima odlučivanja na području energetike i posebno u zagovaranju OIE kao održivih energetskih rješenja, a pridonio je i izgradnji partnerske platforme i osnaživanju dijaloga između vlasti, organizacija civilnog društva i udruga za razvoj OIE-e jer je prije početka projekta utvrđeno uz ostalo da oko OIE-a u Hrvatskoj nema dovoljno multisektorskog dijaloga, kao ni da regionalne i lokalne razine nemaju strategije razvoja OIE-a.
Nakon dvogodišnjih aktivnosti, koliko je trajao projekt, utvrđeno je i da su potrebna detaljnija istraživanja, sustavna planiranja razvoja OIE-a i dijaloga oko toga na svim, posebno regionalnim i lokalnim razinama, što je i trend u EU, a onda će biti lakše doći i do investicija, upozorio je Jakšić.
Dodao je i da su partneri EIHP-u u tom projektu bili Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) iz Zagreba te FOCUS - društvo za sonaraven razvoj iz Ljubljane, a surađivali su i s brojnim udrugama, pojedincima te lokalnom vlašću i investitorima.
Trajanje projekta je bilo od 1. ožujka 2011. do 1. ožujka 2013., vrijednost mu je 218.700 eura, što je u 95 postotnom iznosu financirala EU u sklopu programa IPA 2008.
U sklopu projekta izrađen je i priručnik "ZA obnovljive izvore energije" namijenjen udrugama i građanima.