FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Njemačka upozorava na opasnost od pojačanog useljavanja

Autor: nkre
BERLIN, 19. veljače 2013. (Hina) - U Njemačkoj se razvila rasprava o nužnosti zaustavljanja useljevanja iz Rumunjske i Bugarske, zbog sve većeg pritiska na socijalne sustave gradova i općina, a njemački ministar unutarnjih poslova Hans-Peter Friedrich apelirao je na te dvije zemlje da pojačaju napore u poboljšanju životnih uvjeta za Rome koji predstavljaju najveću skupinu useljenika, pišu njemački mediji u utorak.

"Porast useljavanja iz Rumunjke i Bugarske zbog siromaštva doveo je njemačke gradove i općine pred nerješive financijske i socijalne probleme", piše dnevnik Badische Neueste Nachrichten. U pojedinim dijelovima većih gradova poput Berlina, Frankfurta ili Duisburga novodoseljeni Romi iz Rumunjske i Bugarske skrbe za "socijalno ekspolozivnu" situaciju, piše dnevnik iz Karlsruhea, ukazujući na "drastičan porast" useljevanja.

Političari su upozorili na posebno kritičnu situaciju koja bi mogla uslijediti nakon 1. siječnja iduće godine, kada prestaje sedmogodišnje razdoblje ograničenog pristupa njemačkom tržištu rada za građane Rumunjske i Bugarske.

Savez njemačkih gradova izrazio je nadavno "duboku zabrinutost" razvojem događaja glede usljevanja najsiromašnijih slojeva bugarskog i rumunjskog društva u Njemačku, jer su pojedine dijelove njemačkih metropola dovele do "socijalnog usijanja". Pojačanoj getoizaciji pridonosi činjenica da se Romi usljavaju u "neprikladne nekretnine" te da su izloženi samovolji neodgovornih vlasnika nekretnina što dodatno otežava socijalnu situaciju doseljenika.

"Ako ne učinimo nešto kako bismo spriječili ovaj trend, situacija će se nakon 1. siječnja 2014. dodatno pogoršati", upozorio je ministar unutarnjih poslova Sjeverne Rajne-Westfalije Guntram Schneider u razgovoru za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Savezni ministar unutarnjih poslova Hans-Peter Friedrich apelirao je u istom listu na Rumunjsku i Bugarsku da nešto promjene glede socijalnog stanja Roma u tim zemljama.

"Problem mora biti percipiran i riješen u zemljama podrijetla. Zbog toga se Njemačka, na europskoj i na bilateralnoj razini, zalaže za to da se europska sredstva u povećanom obimu nego što je to bio slučaj dosad, aktiviraju u procesu integracije socijalno pogođenih u Bugarskoj i Rumunjskoj", rekao je Friedrich.

Sličnog je mišljenja i ministrica pravosuđa Sabine Leutheusser Schnarrenberger, koja je istakla potrebu borbe protiv diskriminacije Roma u zemljama podrijetla.

Prema informacijama Frankfurter Allgemeine Zeitunga, Savez njemačkih gradova ukazuje i na problem po kojem useljenici, iako zasad za obavljanje jednostavnijih poslova, ne mogu dobiti radnu dozvolu, prijavljuju lažni obrt što im, u slučaju pomanjakanja primanja, omogućava ostanak u Njemačkoj i socijalne povlastice.

Njemačka je za sve nove članice Europske unije od 2004. pa naovamo uvele sedmogodišnja ograničenja pristupa tržištu rada. Za Rumunjsku i Bugarsku, koje su EU pristupile početkom 2007., ovo ograničenje ukida se početkom iduće godine.

Njemačka je vlada nedavno odlučila uvesti ograničenje i za građane Hrvatske nakon planiranog ulaska u EU 1. srpnja ove godine. To je ograničenje zasad planirano na dvije godine, ali je moguće i produljenje. Ograničenje, kao što je to slučaj s građanima Rumunjske i Bugarske, ne odnosi se na građane s visokim obrazovanjem koji u Njemačkoj pronađu posao shodno svome obrazovanju.

(Hina) xnkre yilov

An unhandled error has occurred. Reload 🗙