"Ovo je prvi takav laboratorij u Hrvatskoj, a u svijetu ih je ukupno 115", rekao je idejni začetnik tog projekta, profesor splitskog Fakulteta građevine, arhitekture i geodezije Frane Radnić.
Platforma je ukopana u tlo, a moći će ispitivati objekte visoke do devet metara.
Riječ je o iznimno vrijednoj i sofisticiranoj opremi. Platforma može vjerno reproducirati proizvoljna ubrzanja podloge i realne potrese te tako utvrditi ponašanje i stvarnu sigurnost građevina pri potresu, rekao je prof. Radnić.
Dodao je da je vrijednost tog projekta nekoliko milijuna eura, ali je uz pomoć Ministarstva znananosti, obrazovanja i sporta te mnogih donatora i prijatelja uspio završiti projekt po znatno nižoj cijeni.
"Ovaj sam laboratorij pripremao deset godina i na njegovoj sam izradi surađivao sa stručnjacima ne samo iz Hrvatske, nego i iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke i Srbije", rekao je za Hinu prof. Radnić.
Istaknuo je da će taj laboratorij i platforma za simulaciju potresa pridonijeti edukaciji studenata građevinarstva i arhitekture na tom području, poticanju istraživačkog rada te unaprjeđenju inženjerske prakse i regulative u izgradnji građevina otpornih na potrese.