Podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti i Ureda za zloupotrebu opojnih sredstava i mentalno zdravlje pokazuju da svaka treća odrasla osoba s mentalnim problemima puši za razliku od onih bez mentalnih bolesti među kojima puši svaka peta osoba, prenosi New York Times.
U SAD-u od raznih vrsta mentalnih problema, od tjeskobe preko depresija do psihoza, pati petina odraslog stanovništva.
"Mnoge osobe s mentalnim bolestima izložene su većem riziku smrti od pušenja nego od posljedica njihova mentalnog stanja", kaže ravnatelj Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Thomas Frieden.
Istraživanje je rezultat obrade podataka 138 tisuća odraslih osoba od 2009. do 2011. koji su podvrgnuti testiranjima kako bi se utvrdilo jesu li tijekom prethodnih 12 mjeseci patili od poremećaja ponašanja ili mentalnih i emotivnih poremećaja. Istraživanje nije obuhvatilo osobe koje su hospitalizirane na psihijatrijskim klinikama, ovisnike i one s poremećajima razvoja.
Znanstvenici su utvrdili kako je u kategoriji osoba s mentalnim teškoćama najviše pušača bilo među najsiromašnijima i najneobrazovanijima.
Frieden objašnjava da su mogući razlozi većeg broja pušača među osobama s mentalnim bolestima to da nikotin može maskirati negativne posljedice mentalnih bolesti ili da pušenje može umanjiti učinak nekih lijekova pa bolesnici sve više puše kako bi suzbili simptome.
Među razlozima za češće pušenje osoba s mentalnim poremećajima su i tradicijski - povijesno korištenje pušenja kao metode popravljanja ponašanja bolesnika na psihijatriji.
Istraživanje je pokazalo i da se među osobama s mentalnim teškoćama ne smanjuje broj pušača kao što je to u općoj populaciji.