Mons. Vincenzo Paglia odgovarao je na pitanja novinara o stajalištu Crkve o različitim oblicima zajednica - istospolnim parovima, ponovo vjenčanim rastavljenim osobama i napose samohranim majkama - koje su postale veoma česte i u kojima živi velik broj katolika.
Mons. Paglia iz Zajednice svetog Egidija od lanjske godine predvodi Papinsko vijeće za obitelj i toj složenoj problematici pristupa otvorenijim i suvremenijim duhom i rječnikom nego njegovi prethodnici, ali čvrsto stajući u obranu tradicionalnog braka.
S jedne strane su, rekao je, "brak i obitelj utemeljeni na savezu muškarca i žene" a s druge "oblici neobiteljskog zajedničkog života koji su pravi splet različitih situacija", dodao je, a prenosi mrežna stranica talijanskog katoličkog lista Avvenire.
Talijanski nadbiskup se usprotivio svakom obliku diskriminacije nad homoseksualcima u nekim zemljama, napose na Bliskom istoku i u Africi: ako se "u nekim zemljama homoseksualnost smatra kaznenim djelom, htio bih da se to suzbije", rekao je.
Mons. Paglia podsjetio je usto da Crkva staje u obranu tradicionalne obitelji i odlučno se protivi posvajanju djece u istospolnim zajednicama: "Crkva, kazao je, zna kakva je cijena obiteljskih lomova koje ponajprije plaćaju djeca (rođena i nerođena), stariji i bolesni. Obitelj je kroz povijest doživljavala promjene, čak i velike, ali nikada nije ostajala bez svog 'genoma', ili utemeljenosti na zajednici muškarca, žene i djece".
Francuski parlament trenutačno proučava nacrt zakona o legalizaciji istospolnog braka kojemu se Crkva protivi iz vjerskih i antropoloških razloga uime naravnog zakona.
Izjava mons. Paglie da se za te oblike zajednica moraju pronaći građanska izvanbračna rješenja u biti nije revolucionarna, ali iznenađuje svojom dobrohotnošću u pristupu tom pitanju.