FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dugovi i utjerivači dugova tjeraju Britance u samoubojstva

Autor: spuc
LONDON, 23. siječnja 2013. (Hina/Reuters) - Neodgovorno zaduživanje i agresivni utjerivači dugova guraju tisuće Britanaca u depresiju i samoubojstva, pokazalo je istraživanje britanskih znanstvenika objavljeno u srijedu koje se poklapa s novim podacima britanskog zavoda za statistiku da je u godinu dana broj samoubojstava porastao za gotovo osam posto.

Mnogi se Britanci bore s ekonomskom krizom, zaleđivanjem plaća i smanjenjima povlastica i ne mogu se uz to nositi i s metodama koje primjenjuju utjerivači dugova uključujući ustrajne telefonske pozive i prijeteća pisma, kažu znanstvenici s England's University of Brighton.

"Zaduženi klijenti često se osjećaju poniženima i stjeranima u stupicu, a postupak utjerivanja dugova očigledno ima učinak na mentalno zdravlje ljudi", napisali su u izvješću znanstvenici.

"Vlast mora poduzeti hitne korake kako bi se posvetila problemu neodgovornog zaduživanja i agresivnim taktikama utjerivanja tih dugova koji su ostavili tisuće ljudi u dužničkom ropstvu i s rizikom depresije, čak i samoubojstva", zaključili su znanstvenici.

Neovisno o ovom istraživanju britanski zavod za statistiku u utorak je objavio kako je u 2011. godini u odnosu na godinu prije zabilježen značajan porast broja samoubojstava u Britaniji.

Brightonsko izvješće navodi slučajeve pojedinaca koji su zbog dugova ostali bez novca za hranu ili slučajeve osoba koje od svoje djece traže novac za preživljavanje.

Broj samoubojstava u 2011. godini u odnosu na godinu prije porastao je za 7,8 posto, a najveći dio od 6.045 samoubojstava počinili su muškarci - njih 4552.

Britanska zaklada za mentalno zdravlje SANE kaže kako je ekonomska kriza kriva za taj trend koji je prisutan i u drugim zapadnim državama.

"Te brojke... otkrivaju duboke ljudske posljedice ekonomske krize u kojoj nezaposlenost, dugovi i propadanje veza često mogu ljude, koji su već ranjivi, dovesti do toga da si oduzmu život", kaže direktorica SANE-a Marjorie Wallace.

"Zabrinjavajuće je što su najviše izloženi riziku sredovječni muškarci koje se uobičajeno ne smatra rizičnom skupinom", kaže Wallace.

Prema Zavodu za statistiku upravo je među muškarcima u dobi od 45 do 59 godina najviše porasla stopa samoubojstava od 2007. do 2011. godine.

(Hina) xps ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙