"Cilj uvođenja elektronskog zdravstvenog kartona bio je učiniti postupak dokumentiranja jednostavnijim, no mislim da on dovodi do stalnog umnožavanja", kazao je voditelj istraživanja Daryl Thornton s medicinskog fakulteta sveučilišta Case Western Reserve.
Elektronski zdravstveni kartoni hvaljeni su zbog mogućnosti da nečitljive rukopise liječnika pretvore u čitljive zapise koji se mogu standardnim postupcima pretraživati i koje mogu dijelili razne medicinske ustanove.
Mnogi sustavi omogućavaju da se čitava dokumentacija naprosto prekopira što otvara mogućnost da se jedna pogreška multiplicira takvim kopiranjem podataka u druge sustave, upozoravaju kritičari.
Thorntonov tim je, prema podacima objavljenima u časopisu Critical Care Medicine, proučio oko dvije tisuće elektronskih zdravstvenih kartona pacijenata smještenih u jedinici intenzivne skrbi u bolnici u Clevelandu a u čijoj je izradi sudjelovalo oko 70 liječnika koji su tretirali te pacijente.
Tim je utvrdio da petinu kartona čine podaci uneseni pukim kopiranjem te je u jednom slučaju utvrđeno da se zbog obilja kopiranih starijih podataka nije uopće mogla otkriti osnovna dijagnoza postavljena kod tog pacijenta.