Kako je priopćeno iz koalicije "1. ožujka", čiji su se predstavnici sastali s predsjednikom FBiH, Budimir je izrazio punu potporu planiranim aktivnostima, a izbjegle i prognane Hrvate pozvao je da pokažu građansku odgovornost i prijave prebivalište u mjestima u RS u kojima su živjeli do početka rata. Budimir je istaknuo kako bi oni time dali doprinos u izgradnji Bosne i Hercegovine u kojoj će svi građani bez obzira na etničku vjersku i nacionalnu pripadnost biti jednaki u svakom njenom dijelu.
Budimir se obvezao kako će njegov ured u najskorije vrijeme pokrenuti proceduru izmjene zakonskog okvira, točnije Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju i Zakona o osnovama socijalne zaštite, civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom, s ciljem omogućavanja svim prognanima, interno raseljenima i izbjeglima zadržavanje svih prava i nakon povratka odnosno prijave prebivališta u prijeratnim domovima.
Koaliciju "1. ožujka" osnovalo je u prosincu prošle godine tridesetak pretežito bošnjačkih nevladinih udruga.
Najavili su kako će zajednički djelovati na tome da se do općih izbora u BiH, planiranih za 2014. godinu, na teritoriju Republike Srpske osigura registracija najmanje stotinu tisuća prognanih nesrba koji bi svojim glasovima mogli presudno utjecati na izbor dijela zastupnika iz Republike Srpske u Zastupnički dom parlamenta BiH i tako spriječiti stranke sa srpskim predznakom da ubuduće imaju većinu kojom će blokirati donošenje važnih zakona na državnoj razini.
Predsjednik RS Milorad Dodik u međuvremenu je zaprijetio kako neće dopustiti provedbu ovakvog plana, a najavio je i kazneni progon koordinatora inicijative "1. ožujka" Emira Suljagića zbog njegova djelovanja u Srebrenici, gdje je na proteklim lokalnim izborima radio na pojačanom prijavljivanju bošnjačkih birača.
Odgovarajući na te prijetnje Suljagić je u srijedu kazao kako se on i ostali aktivisti neće dati zatrašiti, tim prije jer je sve urađeno po zakonu.