FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kronologija događaja - kultura (2. dio)

Autor: agrb
ZAGREB, 21. prosinca 2012. (Hina) - Kronologija događaja u kulturi u 2012. godini (od svibnja do kolovoza):

SVIBANJ:

2. svibnja - Knjiga "Država i njezino kazalište" Snježane Banović, koja dokumentira mnoge dosad nepoznate podatke o djelovanju Hrvatskog narodnog kazališta u vrijeme NDH, koje je unutar strogog ustaškoga koncepta trebalo biti nositeljem novoga duhovnog i materijalnog preporoda hrvatske kulture, predstavljena je na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti. To opsežno djelo, na gotovo 500 stranica i sa stotinjak fotografija, kazališna redateljica i profesorica napisala je na temelju svog doktorata o Hrvatskom državnom kazalištu od 1941. do 1945.

3. svibnja – Reagirajući na dodjelu nekoliko ovogodišnjih nagrada za dramsko pismo, četrdesetak istaknutih hrvatskih dramatičara uputilo je otvoreno pismo kojim upozoravaju na "nezadovoljavajući, nedopustiv, a ponekad i sramotan način" kojim se tretira njihova profesija. U pismu Ministarstvu kulture, organizatoru "Marulićevih dana", organizatoru natječaja za dramski tekst za djecu "Mali Marulić" i Hrvatskom društvu dramskih umjetnika, stoji kako je niz neugodnih situacija započeo dodjelom Nagrade za dramsko djelo "Marin Držić" za prošlu godinu, kada žiri nije dodijelio prvu nagradu, obrazloživši da su tekstovi s natječaja "ispod razine".

4. svibnja - Predstava "Čisto ludilo" u režiji Nine Kleflin, komedija o istrazi ubojstva u frizerskom salonu čija je američka verzija potukla mnoge rekorde i ušla u anale svjetskoga humora, premijerno je izvedena u Kazalištu Komedija. Budući da se predstava uvijek tijesno veže uz grad u kojem nastaje, lokalne prilike i ljude, hrvatska inačica proslavljenog američkog teksta "Shear Madness" Marilyn Abrams i Brucea Jordana događa se u Zagrebu danas, dijelom se improvizira i referira na aktualne događaje.

5. svibnja - Na dodjeli diskografskih nagrada Porin u riječkoj dvorani Zamet najboljom pjesmom godine proglašena je "Teške boje" Gorana Barea i Majki, a ta pjesma je ujedno, po glasovima publike putem interneta, postala hit godine. Bare i Majke još su nagrađeni Porinom za izvedbu grupe s vokalom, a njihov istoimeni album najbolji je rock album godine.

5. svibnja - Nakon dvije godine konzervatorsko-restauratorskih radova na povijesnoj palači Sponza u Dubrovniku ponovno su postavljena vrata na glavnom ulazu. Radove na obnovi izveli su stručnjaci Hrvatskog restauratorskog zavoda, a sredstva u iznosu od 850 tisuća kuna osiguralo je Društvo prijatelja dubrovačke starine.

10. svibnja - Izložba "Akvileja - raskrižje Rimskog carstva", koja predstavlja veliko arheološko bogatstvo toga jednog od najvećih i najbogatijih gradova Rimskoga carstva i danas jednog od najvažnijih arheoloških nalazišta sjeverne Italije, otvorena je u zagrebačkom Arheološkom muzeju.

12. svibnja - U Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog nastupio je jedan od vodećih britanskih orkestara Filharmonijski orkestar BBC-a pod ravnanjem španjolskog dirigenta Juanja Mene, koji je od početka ove sezone na čelu orkestra. Na rasporedu koncerta bila su dva slavna djela svjetske glazbene literature, Šostakovićev Koncert za violončelo i orkestar te Peta simfonija Gustava Mahlera.

14. svibnja - Istaknuti mađarski i svjetski filmski autor Istvan Szabo posjetio je zagrebačko kino "Tuškanac", gdje se uoči kratkog ciklusa svojih filmova u tom kinu susreo s publikom i razgovarao o svojoj dugogodišnjoj filmskoj karijeri

15. svibnja - Ususret 50. obljetnici osnutka, Studio za suvremeni ples 15. svibnja na sceni Gorgona u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu premijerno je izveo predstavu "Large" koreografkinje Sanje Tropp Fruehwald. Studio je osnovan je 1962. u Zagrebu, pod umjetničkim vodstvom Ane i Vere Maletić. Od 1968. umjetnička voditeljica je Tihana Škrinjarić, od 1979. Zaga Živković, a od 1997. Bosiljka Vujović-Mažuran. Njegov rad temelji se na tradiciji inovacije u polju suvremenoga plesnog izraza, prihvaćajući nove trendove u umjetničkoj i kulturnoj komunikaciji.

16. svibnja - Na 65. Međunarodnom filmskom festivalu u Cannesu hrvatski filmovi i koprodukcije prikazani su u sklopu Tjedna kritike (koprodukcija "Posljednja ambulantna kola Sofije"), Filmskoga sajma i Short Film Cornera. HAVC je hrvatsku kinematografiju predstavio na Filmskom sajmu, a hrvatski štand postavljen je u regionalnom paviljonu South-East European.

18. svibnja - U Muzeju za umjetnost i obrt otvorena je izložba "Srebro antičkih Vinkovaca", na kojoj je prvi put izloženo rimsko srebrno posuđe, pronađeno u ožujku ove godine u Vinkovcima. Nedavno pronađeno antičko blago predstavljeno je javnosti prije restauracije, u stanju u kojemu je pronađeno. Bilo je izloženo 29 od ukupno 50-ak komada luksuznog posuđa, a ostali su prikazani na fotografijama.

18. svibnja - Promidžbeni film Hrvatske turističke zajednice "Oda radosti" osvojio je u kategoriji turističkih filmova prestižnu nagradu za najbolji promidžbeni turistički film na VII. Međunarodnom festivalu "Film, Art & Tourism Festival - FilmAT" u Varšavi. Riječ je o 4,5-minutnom promotivnom filmu promidžbene kampanje HTZ-a uoči ulaska Hrvatske u Europsku uniju, pod sloganom "Hrvatska - nova turistička zvijezda Europske unije".

20. svibnja - Šesti Festival židovskog filma, kojemu je ove godine tolerancija bila središnja tema, otvoren je u zagrebačkom kinu "Europa" francuskim filmom "Sarin ključ". Do 26. svibnja prikazana su 54 filma koje povezuje edukacija o židovskoj kulturi, holokaustu i multikulturalnom dijalogu.

21. svibnja - Najboljom predstavom na 19. festivalu glumca, koji se od 12. svibnja održavao u Vukovarsko-srijemskoj županiji i gradu domaćinu Vinkovcima, proglašena je predstava "Mrzim istinu", Olivera Frljića u izvedbi "Teatra &TD" iz Zagreba. U konkurenciji je bilo 19 predstava, koje je odabrao izbornik Žarko Potočnjak. Nagrade "Fabijan Šovagović" za najbolje glumice dobili su Marija Sekelez, Natalija Đorđević i Anja Šovagović Despot, a za najbolje glumce Rene Bitorajac, Tarik Filipović i Rakan Rushaidat. Glumci zagrebačkog Dječjeg kazališta "Dubrava" Luka Juričić, Dean Krivačić, Tomislav Krstanović i Igor Kovač dobitnici su nagrade "Nevenka Filipović" za najbolje lutkarsko glumačko ostvarenje ili glumačko ostvarenje u predstavama za djecu i mlade, a Lana Helena Hulenić nagrade "Ivo Fici" za najboljeg mladog glumca ili glumicu do 28 godina.

21. lipnja - Film "Ljudožder vegetarijanac" redatelja Branka Schmidta uvršten je u glavni program 34. Međunarodnog filmskog festivala u Moskvi. Film je snimljen po romanu Ive Balenovića i prvi je domaći film u posljednja dva desetljeća koji je uvršten u službenu konkurenciji moskovskoga festivala.

21. svibnja - Obnovljen je jedan od simbola Osijeka - secesijski zdenac koji je 1903. tom gradu darovao grof Pavao Pejačević. To je vrhunski i jedinstven primjer vrtne secesijske arhitekture u Osijeku i Hrvatskoj, radovi su bili vrijedni 243.441 kunu, a izvedeni su pod stručnim nadzorom Konzervatorskog odjela u Osijeku.

22. svibnja - Izložba slika Alfreda Pala, prvo antologijsko uprizorenje njegova velikoga opusa, otvorena je u Modernoj galeriji, s 80 djela iz ciklusa Logoraši, Stratišta, Kažnjenici, Letjelice, Stabla, Beštije i Gorući grmovi koje je umjetnik ostvario u razdoblju od 1960. do 2009. Izbor eksponata, koncepciju izložbe i likovni postav potpisuje Biserka Rauter Plančić.

22. svibnja - Laureatima Nagrade za životno djelo "Pavao Ritter Vitezović" Hrvatskoga muzejskog društva (HMD) proglašeni su muzejski savjetnici Ankica Babin i Josip Balabanić proglašeni za izuzetan i trajan doprinos u muzejskoj struci. Godišnje nagrade HMD-a za prošlu godinu dobili su, među ostalim, izložbeni projekt Dubrovački muzeji za izložbu "Ruđer Bošković - ponovno u rodnom Dubrovniku", koju je pogledalo više od 200 tisuća posjetitelja.

25. svibnja - U organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici, a pod pokroviteljstvom kardinala Giuseppea Bertella, predsjednika Guvernerata Države Vatikanskog Grada, u Vatikanu je održan koncert na kojem su nastupili operni pjevači iz Hrvatske. Koncert je bio posvećen 20. obljetnici uspostave diplomatskih odnosa između Hrvatske i Svete Stolice. Sakralna djela Lukačića, Vivaldija, Händela, Mozarta, LLoda i Durantea izveli su sopranistica Miljenka Grđan, mezzosopranistica Tihana Herceg, tenor Hrid Matić i bas Ivica Trubić. Orgulje je svirao Gaj Hrid Matić, a harfu Tajana Vukelić Peić.

26. svibnja - Mjuzikl "Cabaret", koji je igrao na svim najvažnijim svjetskim pozornicama, a proslavio ga je i Oscarima nagrađeni istoimeni film, premijerno je u režiji Dore Ruždjak Podolski izveden u Kazalištu Komedija. U glavnim ulogama su Renata Sabljak, Ronald Žlabur i Dražen Čuček, glume još Jasna Bilušić, Dražen Bratulić, Sanja Marin, Davor Svedružić i Ana Kraljević.

26. svibnja - Međunarodni festival igrane i dokumentarne radio drame "Prix Marulić", koji se održao pod sloganom "Starim tekstovima u pohode" dodijelio je Grand Prix Marulić "The Yalta Game", Briana Friela, u produkciji Radio Rusije, u kategoriji dokumentarne radio drame emisiji "Dreaming Dickens", autorice Cathy FitzGerald, Rockethouse Productions, dok je u kategoriji kratke forme najbolja bila emisija "Glagoljon", autorice Stephanie Jamnicky i Zorana Sajka, u produkciji Hrvatskog radija.

28. svibnja - Nakon 30 godina Beogradska filharmonija i vrsni ruski pijanist Aleksej Volodin nastupili su u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, čime je zavšen ovosezonski Regionalni ciklus Točka-Tačka-Pika Zagrebačke filharmonije. Beogradskom filharmonijom ravnao je šef dirigent orkestra Muhai Tang, a izvođena su djela kineskog autora Liua Yuana, ruskih majstora Sergeja Rahmanjinova te Petra Iljiča Čajkovskog.

30. svibnja - Odbor Nagrade Vladimir Nazor dodijelilo je nagrade za najbolja umjetnička ostvarenja u Hrvatskoj za prošlu godinu na području književnosti, glazbe, filma, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališne umjetnosti te arhitekture i urbanizma. Dobitnik nagrade za životno djelo na području književnosti je akademik Nikica Petrak, na području glazbe Mirka Klarić, primadona Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, za film filmski teoretičar Hrvoje Turković, za likovne i primijenjene umjetnosti multimedijalni umjetnik Ivan Ladislav Galeta, za kazalište glumac Špiro Guberina, a na području arhitekture i urbanizma Radovan Miščević.

31. svibnja - Dubrovnik je dobio prvo multipleks kino i prvo digitalno kino u Dubrovačko-neretvanskoj županiji - CineStar Dubrovnik, smješteno u sklopu stambeno-poslovnog prostora Dvori Lapad s tri kinodvorane ukupnog kapaciteta 537 sjedala.

31. svibnja - U Splitu je predstavljen četvrti svezak edicije "Hrvatska i Europa", u nakladi HAZU-a, prikaz hrvatske političke, kulturne i znanstvene panorame 19. stoljeća

LIPANJ:

2. lipnja - Film "Oh Willy..." autorskog dvojca Emme De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, emocionalna priča o odnosu majke i sina, osvojio je Grand Prix 22. Svjetskog festivala animiranog filma Animafesta, u okviru kojega je tijekom šest dana prikazano četiristotinjak kratkometražnih animiranih filmova. Ovogodišnji "Animafest" proslavio je četrdeseti rođendan izložbom u Galeriji ULUPUH, kao i programima međunarodne i domaće animirane produkcije koji slave dosadašnje pobjednike.

4. lipnja - Francuska pjevačica Isabelle Geffroy, poznatija kao Zaz, održala je pred punom velikom dvoranom Doma sportova skoro dvosatni koncert, u okviru svoje europske turneje. Za oko sedam tisuća ljudi izvela je, među ostalim, svoje najveće hitove, od "Les passants", "Je veux", "Le long de la route" i "Ni oui ni non", a nakon Zagreba otišla je u Varšavu te Kijev i Moskvu.

5. lipnja - Grafički umjetnik Igor Čabraja osvojio je Premiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 6. hrvatskog trijenala grafike, u okviru Trijenala u Galeriji Prsten Hrvatskog društva likovnih umjetnika koji se održao na temu "Iluzija u umjetnosti".

5. lipnja - Međunarodna izložba originalnih ilustracija knjiga ili časopisa za djecu, mlade i odrasle, te originalnih novinskih i reklamnih ilustracija "Četvrti hrvatski biennale ilustracije" otvorena je u Klovićevim dvorima s radovima 105 ilustratora, među kojima i onima dobitnika ovogodišnjega Grand Prixa Tomislava Torjanca.

5. lipnja - Skladatelj i dirigent Zoran Juranić izabran je za novog predsjednika Hrvatskog društva skladatelja (HDS), a za dopredsjednika HDS-a izabran je skladatelj i glazbeni producent Ante Pecotić, čime je završen četverogodišnji predsjednički mandat Hrvoja Hegedušića.

6. lipnja - Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske dodijelilo je nagradu "Radovan Ivančević" za životno djelo Dušku Kečkemetu, godišnju nagradu Katarini Horvat-Levaj, Doris Baričević i Mirjani Repanić-Braun, a povelje DPUH-a Đurđi Kovačić i Institutu za povijest umjetnosti. Dodjela nagrade bila je svojevrsan hommage uglednom sveučilišnom profesoru Radovanu Ivančeviću.

8. lipnja - Poznati hrvatski violinist Josip Klima, nakon duge i teške bolesti preminuo je u Zagrebu u 85. godini. Taj dobitnik Diskografske nagrade Porin 2011. za životno djelo i Nagrade za životno djelo Vladimir Nazor 2000. je tijekom više desetljeća utjecao na hrvatsku glazbenu scenu obogativši je impozantnim nizom umjetničkih dostignuća. Bio je koncertni majstor u svim zagrebačkim simfonijskim orkestrima, član Zagrebačkih solista, vodio je Zagrebački kvartet, a bio je i producent u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. U Kairu je predavao na Nacionalnom konzervatoriju i do mirovine na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji.

8. lipnja - Scenografkinja i kostimografkinja Slavica Radović Nadarević preminula je nakon duge i teške bolesti u 47. godini. Iza sebe ostavila je bogati umjetnički opus sa šezdesetak samostalnih scenografija u kazalištu i na filmu, a zadnjih je godina više puta surađivala sa Zagrebačkim kazalištem mladih.

9. lipnja - Na petom Festivalu mediteranskog filma Split najboljim dugometražnim filmom proglašen je "Kairo 678" Mohameda Diaba, priča o životu žena u Egiptu. U četiri programa - dugometražni, kratkometražni međunarodni, kratkometražni domaći i popratni program glazbenih dokumentaraca - prikazano je pedeset filmova.

9. lipnja - Filolog i najbolji hrvatski kajkavolog Antun Šojat, od 1980. član suradnik u Razredu za filologiju HAZU umro je u Zagrebu u 84. godini, ostavivši dubok i zapažen trag u hrvatskoj filologiji, a radio je do umirovljenja u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Posljednja knjiga koju je napisao je "Kratki navuk jezičnice horvatske", a istraživao je i zagrebačku kajkavštinu kao svojevrstan sociolekt različitih jezičnih utjecaja i prožimanja.

12. lipnja - Na lokalitetu Kamenica kod Vinkovaca pronađeni su ostaci ranokršćanske bazilike iz 4. ili 5. stoljeća, za koji se pretpostavlja da je bila crkva sv. Poliona, što je nakon vrijednog srebrnog antičkog posuđa još jedno važno otkriće u tom gradu. Geofizičkim istraživanjima precizno su locirani ostaci ranokršćanskog kompleksa, zidova velike crkve s popratnim objektima i osmerokutne krstionice te brojnih grobnica. Proteže se na oko 15 tisuća četvornih metara, a crkva, krstionica i dvorište na više od četiri tisuće četvornih metara.

13. lipnja - Proslavljeni violončelistički dvojac 2Cellos, Luka Šulić i Stjepan Hauser, koji su u malo više od godinu dana od anonimnih studenata postali zvijezde koncertnih dvorana diljem svijeta, održali su dvosatni koncert u "Areni", gdje ih je zagrebačka publika nagradila ovacijama i pozivom na dva bisa. Zagrebački koncert ugurali su u gust raspored svjetske turneje Eltona Johna, s kojim su proteklih mjeseci obišli brojne svjetske pozornice.

14. lipnja - Slavica Knežević i Darko Milas proglašeni su najboljim glumcima teatra Gavella u sezoni 2011/12. po izboru prosudbenog povjerenstva sastavljenoga od najvjernijih gledatelja toga zagrebačkog kazališta. Nagrade su dobitnicima uručene na zatvaranju festivala "Gavella i Europlakat Fair", na kojemu se tradicionalno izvode sve aktualne predstave s repertoara "Gavelle".

16. lipnja - Predstava "Moj sin samo malo sporije hoda" u režiji Janusza Kice i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih osvojila je "Zlatni smijeh", veliku nagradu "Večernjeg lista" za najbolju predstavu u cjelini 36. dana satire Fadila Hadžića, koji su se održali u Satiričkom kazalištu "Kerempuh". Ta predstava dobila je još četiri Zlatna smijeha, Kica je nagrađen za režiju, autor Ivor Martinić za tekst, Ksenija Marinković za glavnu žensku ulogu, dok je Krešimir Mikić nagrađen za mušku ulogu. Nagrada "Ivo Serdar" za ulogu najbolje prihvaćenu od publike pripala je Doris Šarić Kukuljici, također za predstavu "Moj sin samo malo sporije hoda". Glavnu nagradu za mušku ulogu "Mladen Crnobrnja Gumbek" dobio je Rakan Rushaidat za ulogu u predstavi "Ja, tata!" Bjarnija Haukara Thorssona u režiji Borisa Kovačevića i izvedbi Teatra Exit.

17. lipnja - Hrvatski pijanist, 23-godišnji Aljoša Jurinić pobijedio je na 16. međunarodnom natjecanju Robert Schumann, člana svjetske federacije glazbenih natjecanja sa sjedištem u Ženevi, pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Na jednom od najstarijih i najuglednijih svjetskih natjecanja, održanom u Schumannovu rodnom gradu Zwickau sudjelovalo je četrdeset troje pijanista u dobi do 40 godina iz 29 zemalja.

18. lipnja - Matica hrvatska dodijelila je nagrade za 2010. i 2011., nagradu Ivan Kukuljević Sakcinski dobila je knjiga "Zadar za austrijske uprave" grupe autora, nagradu "Ljudevit Jonke" knjiga "Njemačko-hrvatski jezični dodiri u Gradišću" autorice Aleksandre Šćukanec, a nagradu Mihovil Kombol za prijevod knjige "Amarusataka/amarukina - stotina prizora ljuvenih" koju je sa sanskrta preveo Mislav Ježić.

18. lipnja - Hrvatska kulturna baština postala je sastavnim dijelom europske kulturne baštine - Europske digitalne knjižnice Europeane, čime se Nacionalna sveučilišna knjižnica (NSK) svrstala u društvo najuglednijih znanstvenih i kulturnih institucija u Europi. Time je zaokružen proces digitalizacije koji je počeo 2006.

18. lipnja - Predstava Harolda Pintera "Ljubavnik" u režiji Lawrencea Kiirua proglašena je najboljom prošlosezonskom predstavom dubrovačkog kazališta "Marina Držića" po ocjeni publike. Nagradu za najbolje glumačko ostvarenje dobila je Glorija Šoletić za predstavu "Bastion" Luke Paljetka u režiji Lefterisa Giovanidisa, dok je novinarski žiri nagradu za najbolje umjetničko ostvarenje dodijelio Olji Lozici, autorici i redateljici predstave "Prasac koji gleda u sunce". Na drugim Danima dubrovačkog kazališta "Marina Držića" izvedeno je sedam ovosezonskih premijernih naslova toga kazališta.

20. lipnja - Mjuzikl Jerryja Bocka "Guslač na krovu" u režiji Ozrena Prohića premijerno je izveden na Ljetnoj pozornici u Opatiji, a predstava je nastala u koprodukciji riječkog HNK "Ivana pl. Zajca" i Festivala Opatija. To je bila prva glazbeno scenska predstava ovogodišnjih Riječkih ljetnih noći, a otvorila je i Opatijski festival mjuzikla u Opatiji.

21. lipnja - Dvadeseta obljetnica hrvatskoga članstva u UNESCO-u obilježena je svečanim koncertom u sjedištu UNESCO-a u Parizu na kojemu su nastupili Ansambl Lado i Klapa Jelsa. Ansambl Lado predstavio je hrvatsku nematerijalnu baštinu upisanu na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva te ostale vrijedne hrvatske glazbene i plesne izričaje, a Klapa Jelsa Klapsko pjevanje. Na svečanosti je prikazan kratki promotivni film o dvanaest dobara hrvatske nematerijalne baštine i sedam dobara materijalne baštine upisane na UNESCO-ove popise.

21. lipnja - Na godišnjoj skupštini Društva hrvatskih književnih prevodilaca, koji slavi 60 godina osnutka, nagrada za životno djelo uručena je Danielu Bučanu za prijevode s arapskoga koji predstavljaju jedan od najvećih i najzahtjevnijih prevoditeljskih opusa u hrvatskoj književnosti. Nagradu za najbolji prijevod poezije dobio je Mislav Ježić za prijevod zbirke sanskrtskoga pjesnika Amaruke ili Amarua "Amarusataka ili Amarukina stotina – stotina prizora ljuvenih", a za najbolji prijevod proze Maja Šoljan za roman Alice Munro "Služba, družba, prošnja, ljubav, brak". Od ove godine nagrade koje Društvo dodjeljuje nose ime hrvatskog prevoditelja i pisca Josipa Tabaka.

22. lipnja - Promidžbeni film Hrvatske turističke zajednice "Oda radosti" je na 50. međunarodnom festivalu turističkog filma u Lecceu osvojio Grand Prix. To je treće međunarodno priznanje tom filmu, nakon turističkog Oscara "Das goldene Stadttor" na međunarodnom festivalu turističkog filma u Berlinu te nagrade za najbolji promidžbeni film na festivalu "Film, Art&Tourism Festival - FilmAT" u Varšavi.

23. lipnja - Svjetska izložba novinske fotografije, World Press Photo, otvorena je u splitskoj Galeriji umjetnina s oko 160 fotografija nagrađenih na natječaju svjetske novinske fotografije, na koji je više od pet tisuća fotografa iz 124 zemlje prijavilo oko stotinu tisuća radova.

23. lipnja - Dramska umjetnica Neda Bajsić Mamilović umrla je u Zagrebu u 71. godini. U kazalištu se istaknula dramskim ulogama u klasičnom repertoaru hrvatske i svjetske baštine, ali i u neokspresionizmu i avangardi te počecima fizičkog teatra na ovim prostorima.

26. lipnja - Knjiga autora istaknutog hrvatskog filmologa Ante Peterlića (1936.-2007.) "Iz povijesti hrvatske filmologije i filma", koja donosi tekstove o hrvatskim filmskim kritičarima, esejistima i filmolozima, o filmovima i njihovim autorima, predstavljena je u Zagrebu. Prvi dio knjige prikazuje kratku povijest filmologije, dok je drugi posvećen tekstovima o domaćim filmovima.

27. lipnja - Britanska pop zvijezda Sting održao je u zagrebačkoj Areni koncert u sklopu turneje "Back To Bass" kojom je proslavio 25 godina glazbene karijere. Dosad je imao četiri koncerata u Hrvatskoj, dva rasprodana u pulskoj Areni 1997 . i 2000., jednom je održao koncert u "Lisinskom" te 2010. u punoj Areni Zagreb.

27. lipnja - Zagrebački autor Branko Čegec i Darko Jerković iz Osijeka laureati su 15. Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara, što su održani u okviru 46. Đakovačkih vezova. Čegec je dobio Nagradu Julija Benešića za knjigu kritika "Pokret otpora", a Jerković je dobitnik istoimene Povelje uspješnosti za njegov ukupan dosadašnji književno-kritičarski rad, što ga stvara kroz medijsku književnu kritiku i novinarski rad u Glasu Slavonije.

28. lipnja - Izložba Muzeja grada Rijeke "Merika: iseljavanje iz srednje Europe u Ameriku 1880. - 1914." otvorena je u New Yorku, na mjestu prvog dodira većine iseljenika s Novim svijetom, na Ellis Islandu. U Muzeju imigracije predstavljene su fotografije, dokumenti, zapisi, video snimke o ogromnom valu iseljavanja s područja srednje Europe u Ameriku u drugoj polovici 19. i početkom 20. stoljeća. Autor izložbe je Ervin Dubrović, ravnatelj riječkoga Muzeja, gdje je izložba bila postavljena 2008. i 2009.

28. lipnja - Tradicionalni dobrotvorni koncert "Opera pod zvijezdama", koji je ove godine proslavio svoju desetu obljetnicu, održan je na zagrebačkoj Šalati, a tom je prigodom obilježen i 70. rođendan hrvatske operne dive Ruže Pospiš-Baldani.

28. lipnja - Ivica Đikić s romanom "Sanjao sam slonove" osvojio je književnu nagradu roman@tportal.hr, vrijednu sto tisuća kuna, za najbolji roman objavljen u 2011., a nagrađen je za djelo koje "govori o osjetljivim zbivanjima na pozadini društva u preobrazbi, nadilazeći pritom dnevnopolitički novinarski angažman literarnom zrelošću pripovjedne proze".

30. lipnja - Nacionalna trijenalna izložba skulpture, koja hrvatskoj javnosti predstavlja ostvarenja s područja suvremene kiparske umjetnosti, nastala u protekle tri godine "XI. trijenale hrvatskog kiparstva", otvorena je u Gliptoteci HAZU s radovima 122 autora i 160 djela. Osim izložbe žiriranih radova postavljena je i samostalna izložba prošlog dobitnika Velike nagrade trijenala hrvatskog kiparstva, Predraga Pavića. Ovogodišnji dobitnik te nagrade je Igor Ruf.

SRPANJ:

1. srpnja - Škotski rock sastav Franz Ferdinand zatvorio je na zagrebačkom Jarunu 7. INmusic, najveći hrvatski glazbeni festival na otvorenom, u okviru kojega su tijekom tri dana nastupili, među ostalima, New Order, Plan B, Mando Diao, Gogol Bordello.

1. srpnja - Matica hrvatska predstavila je u Vinkovcima knjigu "Pomrčine Sunca i Mjeseca" Ruđera Josipa Boškovića (1711.-1778.) priređivača Stipe Kutleše, objavljenu u sklopu Matičine biblioteke "Stoljeća hrvatske književnosti".

2. srpnja - Predstavljanjem knjige eseja uglednog hrvatskog esejista i književnog kritičara Milana Mirića "Tri eseja za J.V." u Gliptoteci HAZU održan je 'hommage' program Josipu Vaništi (1924.), jednom od najvažnijih hrvatskih slikara.

2. srpnja - Britanski film "Caught in Flight" s Naomi Watts u glavnoj ulozi, koji prati posljednje dvije godine života princeze Diane, počeo se snimati u Hrvatskoj. Hrvatska u tom filmu 'glumi' Francusku, Australiju, Veliku Britaniju i BiH. Film "Uhvaćeni u letu" redatelja Olivera Hirschbiegela nastaje u produkciji Ecosse Films iz Londona i koprodukciji s hrvatskom tvrtkom MP-filmska produkcija, a na njemu je bilo angažirano i 130 hrvatskih filmskih djelatnika.

3. srpnja - Dramski umjetnici Olga Pakalović i Livio Badurina, operni Ivanka Boljkovac i Giorgio Surian te baletni Pavla Mikolavčić i Tomislav Petranović dobili su godišnje nagrade Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Pakalović je nagrađena za ulogu Anice u predstavi "Maškarate ispod kuplja", Badurina za ulogu Sluge u drami "Rat i mir", Boljkovac za ulogu Crkvenjarke u operi "Jenufa", Surian za ulogu Dulcamare u operi "Ljubavni napitak", a baletni umjetnici Mikolavčić i Petranovića za više plesnih uloga u prošloj baletnoj sezoni

3. srpnja - Programom "Krleža Hrvatski nokturno" u Memorijalnom prostoru Miroslava i Bele Krleža na Krležinom Gvozdu otvoren je prvi festival posvećen tom istaknutome hrvatskom književniku. Kao uvod u 120. obljetnicu Krležina rođenja, koja se slavi iduće godine, njegova kuća u četiri dana ugostila je glumce, književnike, glazbenike, likovne i filmske umjetnike koji su se u svom stvaralaštvu susretali s Krležinim djelom i s njim samim kao svojim 'misaonim i duhovnim orijentirom'.

5. srpnja - Svečano je obilježena 50. obljetnica Croaticuma - Centra za hrvatski kao drugi i strani jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, koji je osnovan 1962. na Odsjeku za fonetiku kao Tečaj hrvatskoga jezika za strance. Godine 1966. pripojen je Odsjeku za jugoslavenske jezike i književnosti a 1986. prerasta u dvojezičnu Pripremnu godinu studija, koja je 2003. preimenovana u Croaticum – hrvatski za strance, a današnje ime je dobio 2007.

5. srpnja - Pjesnikinji Nedi Mirandi Blažević-Krietzman na završnoj svečanosti tradicionalnog festivala "S Tinom u Vrgorcu" dodijeljena je ovogodišnja nagrada "Tin Ujević" za zbirku pjesama "Vezuvska vrata".

6. srpnja - Ovogodišnji Grand prix 13. međunarodnog festivala komornog teatra "Zlatni Lav", koji je u Umagu predstavio sedam predstava, publika je dodijelila predstavi "Mirka, živka in dadakice" u koprodukciji Društva "Moment" i Drame Slovenskoga narodnog gledališča iz Maribora.

6. srpnja - "Leksikon hrvatskih književnih kritičara", u koji su uvršteni podatci o 101 kritičaru u razdoblju od Stanka Vraza iz prve polovice 19. stoljeća do današnjih književnih kritičara, koje je sa suradnicima studentima okupio voditelj projekta Krešimir Bagić predstavljen je u Zagrebu.

14. srpnja - Kuća japansko-hrvatskoga prijateljstva, koju su projektirali hrvatski arhitekti Vinko Penezić i Krešimir Rogina, otvorena je u japanskome gradu Tokamachiju, a projekt je predstavljen i u japanskom glavnome gradu. Grad Tokamachi nalazi se u prefekturi Niigata na središnjem japanskom otoku Honšuu, gdje su se hrvatski nogometaši 2002. pripremali za utakmice na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Japanu i Koreji.

14. srpnja - Dobitnik ovogodišnjeg Grand Prixa jubilarnog, 10. Tabor Film Festivala, u konkurenciji s više od sto dokumentarnih, igranih, animiranih i eksperimentalnih filmova prikazanih u međunarodnom i domaćem programu rođendanskog izdanja toga festivala, bio je film "Šef" talijanskog redatelja Yurija Ancarania.

17. srpnja - Izložbom "Tri teme iz fundusa Muzeja Mimara" obilježena je 25. godišnjica od utemeljenja tog muzeja, a na njoj je kroz brojne umjetničke predmete iz triju različitih muzejskih zbirki - stakla, slikarstva, te crteža, grafika i iluminacija, prikazana bogata raznovrsnost zbirke donatora Ante Topića Mimare.

17. srpnja - Vrijedna donacija slovenske umjetnice Dube Sambolec zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, s petnaest instalacija nastalih u Norveškoj od 1993. do 2005., predstavljena je na izložbi "Predmet bez dostojanstva" u tom muzeju. Izložene su instalacije i skulpture umjetnice koja proteklih dvadesetak godina živi i radi na relaciji Ljubljana - Oslo, od kojih je većina iz serije Interscapes, Day i Night iz devedesetih već bila izložena u Zagrebu, 1998. u 'starom' MSU i Gliptoteci HAZU, te multimedijske instalacije s početka 2000. iz serije Collectors.

28. srpnja - Film "Pismo ćaći" redatelja Damira Čučića dobio je Zlatnu Arenu za najbolji film na 59. Festivalu igranog filma u Puli. Uz glavnu nagradu dobio je još tri Zlatne Arene, za sporednu mušku ulogu (Mate Gulin) za ulogu oca, za montažu (Hrvoje Mršić i Damir Čučić) te posebnu Zlatnu Arenu za ton (Martina Semenčić). Osvojio je i nagradu "Breza" za najboljeg debitanta. Nagradu za najbolju režiju dobio je Branko Schmidt za film "Ljudožder vegetarijanac", kojemu su pripale još četiri Zlatne Arene - za najbolju mušku glavnu ulogue Reneu Bitorajcu, za kameru Draganu Ruljančiću, za scenografiju Ivani Škrabalo, a za masku dodijeljena Jasni Rosini. Filmove ovogodišnjeg festivala pratilo je 78.300 gledatelja, što je najveći broj od uspostavljanja neovisne Hrvatske.

28. srpnja - Svjetski kongres esperantista u Hanoju u Vijetnamu, odao je posebnu počast hrvatskoj glumici Vidi Jerman, preminuloj u prosincu prošle godine, nazvavši jednu kongresnu dvoranu njezinim imenom. Na kongresu sudjeluje tisuću i pol sudionika iz šezdesetak zemalja svijeta, a Hrvatska je na svom štandu predstavila turističku ponudu Hrvatske, pokrenula kandidaturu za domaćina tog kongresa nakon 2015. i promovirala vijetnamski prijevod "Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića".

31. srpnja - Izložba "Arhitektura kao krajolik: morfologija suvremene arhitekture u Hrvatskoj", s 40 projekata koji istražuju poseban odnos s krajolikom i predvode organičke tendencije u hrvatskoj arhitekturi, otvorena je u Mariboru, ovogodišnjoj Europskoj prijestolnici kulture. Odabrani radovi protežu se od ranih eksperimentalnih projekata koji istražuju različite organičke i kinetičke strukture do najrecentnije hrvatske arhitekture, prepoznate na međunarodnoj arhitektonskoj sceni.

KOLOVOZ:

1. kolovoza - Film "Kašnjenje" urugvajskog redatelja Rodriga Pla dobitnik je glavne nagrade "Propeler Motovuna" ovogodišnjeg Motovun film festivala, koji je u glavnom programu prikazao 22 filma odabrana između stotinu naslova recentne svjetske kinematografije. Nagrada "Bauer" za najbolji film u regiji pripao je filmu "Klip", mlade srpske redateljice Maje Miloš, nagradu "FIPRESCI" dobio je film "Igra", švedskog redatelja Rubena Oestlunda, a najbolji kratki film je nizozemski "Slonovske noge" Dana Geesina. Veljko Bulajić i Lordan Zafranović bili su ovogodišnji dobitnici nagrade "50 godina" i počasni gosti festivala.

2. kolovoza - U utvrdi Minor na Malome Brijunu premijerno je izvedena predstava "Pokojnik" Branislava Nušića koju je režirala umjetnička voditeljica kazališta Ulysses Lenka Udovički. Nakon "Odiseja", to je druga premijera ovogodišnje sezone kazališta Ulysses. U glumačkoj ekipi "Pokojnika" su Zijah Sokolović, Jelisaveta Seka Sablić, Miodrag Krivokapić, Filip Nola i drugi.

3. kolovoza - Muzej lovstva, šumarstva i ribolova otvoren je u prostoru kaštela Zrinskih u Brodu na Kupi, u Gorskom kotaru. Stalni izložbeni postav čine izlošci na tematiku lovstva, šumarstva i ribolova goranskog područja, a hodnik dvorca, u kojem je smješten muzej, namijenjen je predstavljanju povijesne priče o dvorcu i njegovim vladarima. To je zajednički projekt Primorsko-goranske županije, grada Delnica, Ministarstva kulture i Hrvatskih šuma ukupne, vrijednosti 8,3 milijuna kuna.

4. kolovoza - Otvorena je izložba "Sinj - pogled na stvaranje jednog grada", na kojoj je u sinjskoj Galeriji Sikirica bilo predstavljeno više stotina tradicionalnih eksponata, dokumenata, knjiga, razglednica, alata s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Upriličen je i video prikaz razvoja Sinja krajem 19. i početkom 20. stoljeća, kada je Sinj imao dvije gimnazije, koje su bile "rasadnik" intelektualaca.

4. kolovoza - Izložba stotinu najboljih novinskih fotografija snimljenih protekle godine, "Hrvatska novinska fotografija 2011." otvorena je u Galeriji Fotokluba Split. Autori najboljih fotografija bili su Damir Senčar iz Hine, Darko Mihalić iz "Globusa", Željko Hladika iz Pixsella, Maja Prgomet sa Splitskog portala," Božo Vukičević iz Cropixa i drugi.

5. kolovoza - Alen Filipović Grčić slavodobitnik je ovogodišnje 297. Sinjske alke, koju je osvojio s ukupno 10 punata nakon pripetavanja s Dušanom Ivandićem. Tridesetšestogodišnjem Filipoviću Grčiću, koji potječe iz stare sinjske alkarske obitelji, to je bila prva pobjeda na Alci.

8. kolovoza - Praizvedena je drama "Adio kauboju" na otvorenoj pozornici u splitskoj Sjevernoj luci, kao jedina dramska premijera ovogodišnjeg Splitskog ljeta. To je scenska adaptacija istoimenog romana Olje Savičević Ivančević, a redatelj je Ivica Buljan. U predstavi igra 25 glumaca, među kojima Nataša Janjić, Marko Petrić, Ana Gruica, Zoja Odak, Milutin Milošević, Nives Ivanković.

8. kolovoza - Za Korčulane i njihove goste otvoren je muzej Marka Pola, u kojemu se na originalan način svjedoči o putovanjima tog pustolova i najpoznatijeg Korčulanina koji je u 13. stoljeću posjetio tada daleku i nepoznatu Kinu. Koncipiran je kroz sedam scena kojima je scenografijom i hiperrealističnim lutkama te uz pratnju audio vodiča, dočaran život Marka Pola, od polaska na putovanje iz Korčule, preko karavana do dvora poznatog mongolskog vladara Kublaj Kana.

9. kolovoza - U Umjetničkoj galeriji Dubrovnik postavljena je izložba "Moderna i suvremena umjetnost", koja prikazuje djela hrvatskih i međunarodnih umjetnika od kraja 19. stoljeća do danas iz fundusa te galerije. Izložena su djela većine najznačajnijih dubrovačkih i nacionalnih slikara, grafičara i kipara, a posebno se ističu imena začetnika hrvatske moderne umjetnosti Vlaha Bukovca, Mate Celestina Medovića, Ivana Meštrovića, Emanuela Vidovića.

14. kolovoza - Spuštanjem festivalske zastave i dodjelom nagrade "Judita" ansamblu Cantus za koncert nazvan "Večer suvremenih splitskih autora" u Meštrovićevim Crikvinama-Kaštilcu zatvoreno je 58. splitsko ljeto na kojem ove godine nije dodijeljena nagrada za Dramski program jer nijedna dramska predstava, kako je obrazloženo, nije zavrijedila tu nagradu. Ovogodišnje splitsko ljeto je u 32 festivalska dana ponudilo 35 izvedbi opernih, dramskih, baletnih, koncertnih predstava, ali i vrijednih likovnih i fotografskih izložbi te tribina i majstorskih radionica. Programi 58. splitskog ljeta održavali su se na deset različitih lokacija, a vidjelo ih je oko 7800 gledatelja.

15. kolovoza - Dvjestota godišnjica tvrđave Imperijal na Srđu, simbola herojske obrane grada Dubrovnika od srpsko-crnogorske agresije 1991. te dvadeseta obljetnica oslobođenja juga Hrvatske 1992., obilježena je prigodnim programom u organizaciji Francuske alijanse Dubrovnik i dubrovačkog Muzeja suvremene povijesti. Tvrđava Imperijal na Srđu počela se graditi 1806. za vrijeme francuske okupacije Dubrovnika, a završena je 15. kolovoza 1812., na Napoleonov rođendan.

17. kolovoza - Izložba posvećena caru Dioklecijanu i njegovoj povezanosti sa splitskom palačom otvorena je u Muzeju grada Splita pod nazivom "Gaius Aurelius Valerius Diocletianus Pius Felix Invictus Augustus i njegova palača u Splitu". Predstavljeni su originalni modeli, rekonstrukcije, odljevi skulptura i reljefa te multimedijalni i tekstualno-slikovni prikazi, među ostalim mramorni stol - iz careve blagovaonice, spojena od 28 fragmenata.

19. kolovoza - Nakon niza svjetskih premijera, popularna komedija hrvatskog dramatičara Mire Gavrana iz 1991. "Muž moje žene" premijerno je izvedena u Hyderabadu u Indiji, na hindu jeziku u izvedbi indijske kazališne skupine Sifar. Gavranova komedija "Muž moje žene" prati priču dvojice muškaraca koji su pet godina oženjeni istom ženom, a da toga nisu svjesni.

25. kolovoza - Spuštanjem festivalske zastave Libertas s Orlandova stupa završile su 63. Dubrovačke ljetne igre, u okviru kojih je od 10. srpnja bilo izvedeno 84 programa, u kojima su nastupile 2000 umjetnika iz više od 30 zemalja. Laureati nagrade "Orlando" HRT-a za najveće umjetničke dosege su Oliver Frljić za režiju "Dantonove smrt", a u glazbenome Puhački kvintet "Les vents francais". U dramskom dijelu premijerno su prikazane tri predstave, "skup: igre" Saše Božića, "Medeja" Tomaža Pandura i "Dantonova smrt" Olivera Frljića. Među dvadesetak koncerata, od klasične glazbe do jazza, ističu se recitali najuglednijeg pijanista i dirigenta današnjice Daniela Barenboima i uglednog francuskog pijanista Pierre-Laurent Aimarda te jednog od vodećih svjetskih virtuoza, britanskog violinista Nigela Kennedyja.

25. kolovoza - U 68. godini života iznenada je preminula Vesna Girardi-Jurkić, bivša ministrica kulture, arheologinja i dugogodišnja ravnateljica Arheološkog muzeja Istre. U vrijeme Domovinskog rata bila je ministrica prosvjete, kulture i športa Republike Hrvatske, nakon čega je imenovana prvom veleposlanicom Hrvatske pri UNESCO-u u Parizu gdje je ostala do 2001. Autorica je oko 400 znanstvenih radova, a njezinom zaslugom na listu svjetske baštine UNESCO-a upisani su kompleks Eufrazijeve bazilike u Poreču i urbana cjelina grada Trogira.

26. kolovoza - Rumunjski film "Iza brda", njemački kratki film "Armadingen" i hrvatski dokumentarni film "Kralj" najbolji su filmovi 6. Vukovar film festivala koji se u gradu na Dunavu održavao od 22. kolovoza, a u natjecateljskim i popratnim kategorijama prikazana su 43 filma.

29. kolovoza - Članovi Pulske grupe predstavili su u venecijanskom Arsenalu izložbu "Neposredna demokracija zahtijeva neposredan prostor" koja je do 25. studenoga predstavljala Hrvatsku na 13. Međunarodnoj izložbi arhitekture. Audio-vizualni postav hrvatskog paviljona ukazuje na probleme urbanog prostora u Hrvatskoj, nezadovoljstvo građana takvim stanjem, njihov otpor kapitalizmu i sve češće pozive na neposrednu demokraciju koja zahtijeva "neposredan prostor". Pulska grupa neformalna je skupina aktivista-istomišljenika kojoj je izbornik Tomislav Pavelić.

(Hina) xagrb ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙